Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır Ve Nasıl Ödenir?

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır Ve Nasıl Ödenir? Altın Yatırımı Nedir? Hisse Senedi Nedir? Devalüasyon Nedir? Arbitraj Nedir? Depozito Nedir? Faaliyet Belgesi Nedir? E Pin Nedir? Finansal Okuryazarlık Nedir? Findeks Kredi Notu Nedir? Emekli Maaşı Hesaplanırken Neler Dikkate Alınır? Nakit Avans ve Kredi Arasındaki Fark Nedir? | On Mobil Ciro Nedir? Tevkifatlı Fatura Nedir? e-Fatura Nedir? Konut Sigortası Nedir? Anonim Şirket Nedir? İşsizlik Sigortası Nedir? Kapora Nedir? Paranızı Değerlendiren Mevduat Hesabı Nedir? Resesyon Nedir? Provizyon Nedir? Tapu Nedir ve Neden Önemlidir? Cari Açık Nedir? Broker Nedir? Ne İş Yapar? | ON Dijital Bankacılık İndikatör Nedir? Ne İşe Yarar? | ON Dijital Bankacılık DAX Nedir? DAX40 Endeksi Nedir? | ON Dijital Bankacılık Bilanço Nedir? Nasıl Hazırlanır? | ON Dijital Bankacılık Pasif Gelir Nedir? | ON Dijital Bankacılık Volatilite Nedir? Nasıl Ölçülür? | ON Dijital Bankacılık Konsolidasyon Yöntemleri ve Önemi | ON Dijital Bankacılık Tahvil Nedir? Ne İşe Yarar? | ON Dijital Bankacılık Borsada Açığa Satış Nedir?| On Mobil IBAN Numarası Nedir? IBAN Numarası Kaç Haneli Olur? | On Mobil Halka Arz Nedir? Halka Arz Hisseleri Nasıl Alınır? Debit Kart Nedir? Debit Mastercard Ne Demek? Kripto Para Nedir? Sanal Para Birimleri Nelerdir? ABD Dolar Endeksi (DXY) Nedir? Nasıl Hesaplanır? CDS Nedir? CDS Risk Primi Nasıl Hesaplanır? | On Mobil Kira Artışı Neye Göre Yapılır? Nasıl Hesaplanır? Hasarlı ve Yırtık Para Değişimi Nasıl Yapılır? Temettü Nedir? Hedge nedir? Araçlarda Benzin Tasarrufu Nasıl Yapılır? Akaryakıt Fiyatları Neye Göre Belirlenir? Temerrüt nedir? Nominal Değer Nedir? Emtia Nedir? Emtia Yatırımı Nasıl Yapılır? Eurobond Nedir? Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır? SWIFT Nedir? Sanal Kart Nedir? Nasıl Oluşturulur? Big Mac Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır? 50/30/20 Kuralı Nedir? Bütçe Yönetiminde Ne İşe Yarar? Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir? Rayiç Bedel Nedir? Nasıl Hesaplanır? Kredi Notu Nasıl Yükselir? Yatırım Fonu Türleri Kredi Notu Nedir? Enflasyon Nedir?

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır Ve Nasıl Ödenir?

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır Ve Nasıl Ödenir?

Günlük hayatın koşturmacası ile vaktimizin çoğunu bir şeylere yetişmeye çalışarak geçiriyoruz. Trafikte geçen zamanın yoğunluğu, insanların kimi zamanlarda aceleci davranmasına neden olabiliyor. Kişisel ve çevresel nedenlerden dolayı trafik kurallarına uyulamayan durumlar ortaya çıkabiliyor. Günlük hayat rutinleri, iş, ev derken trafik cezaları bazen gözden kaçabiliyor. Bir anlık hız aşımı, karışılan ufak bir kaza ya da kurallara gösterilmeyen özen; nedeni ne olursa olsun mutlaka belli aralıklarla trafik cezası sorgulama işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu şekilde sürücüler hakkını savunabilir, ödemeyi unuttuğu bir trafik cezasını öğrenebilir, dikkatsizce ya da aceleci davranmasının sonucu ile aldığı ceza hakkında bilgi edinebilir. Elbette trafik cezası hakkında bilgi edinmek için emniyet müdürlüklerine gidilebilmektedir. Yine de daha kolay ve hızlı bir şekilde ceza sorgulaması yapmak mümkündür. Bunun için belli başlı platformlar bulunmaktadır.

İnternetten Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası sorgulama işlemi için plaka, T.C. kimlik numarası, vergi numarası gibi bilgiler gerekebilmekte bu bilgiler üzerinden sorgulama yapılabilmektedir. İnternet üzerinden sorgulama yapılabilecek online platformlardan ilki Emniyet Genel Müdürlüğü araç plakasına yazılan ceza sorgulama sayfasıdır. Bu sayfada e-devlet üzerinden giriş yaparak mobil ya da elektronik imza gibi bilgilerle plaka üzerinden trafik cezası sorgulama işlemi yapmak mümkündür. Bunun dışında e-devlet ‘’Ceza Sorgulama’' ödeme sayfasına giriş yaparak ‘’Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama’’ ve ödeme kısmından yine istenilen bilgilerin girilmesi doğrultusunda işlemi gerçekleştirmek mümkündür.

Trafik cezasının sorgulama işlemi için T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapılacağı zaman Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden giriş yapıldığında ruhsat sahibiyle aracın sürücüsü aynı kişiyse ceza görüntülenmektedir. Kiralık araç sürme anında oluşacak cezalar görünmemektedir. Bu platformlar haricinde PTT üzerinden ceza sorgulama sayfasından, ücretli yollar için mevcut olan geçiş borçlarına da Karayolları Genel Müdürlüğü geçiş ihlali sorgulama sayfası üzerinden ceza sorgulama işlemi gerçekleştirmek mümkündür.

Bir diğer trafik cezası sorgulama işleminin online olarak yapılmasını sağlayan platform trafik.gov.tr'dir. Bu site üzerinden ‘'Trafik İdari Para Ceza Rehberi’' ve ‘'Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama’' kısımlarından gerekli bilgilere ve sorgulama adımlarına ulaşmak mümkündür.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Dikkatsiz araç kullanımı, kuralları önemsememe, günlük hayatın koşturmacasına kapılma ve benzer sebepler neticesinde trafikte ceza almak mümkün olabilmektedir. Dolayısıyla habersiz olunan ve ödemesi unutulmuş olan cezalar ile karşılaşmak olağandır. Trafik cezası ödeme işlemi hakkında bilgi sahibi olmak trafik kurallarına uymak kadar mühimdir. Ne zamana kadar ödenmeli, hangi platformlar üzerinden ödenmeli, alınan cezanın yanlış oluğu düşünülüyor ise nereye başvurulmalı, tüm bunlar önem arz etmektedir.

Tıpkı trafik cezası sorgulama işleminin yapıldığı online platformlarda olduğu gibi cezanın ödeme işlemlerini de bu platformlarda gerçekleştirmek mümkündür. E-devlet üzerinden trafik cezasının ödenmesi için sisteme giriş yapılarak ‘'Trafik Para Cezası Sorgulama ve Ödeme’' kısmından istenilen gerekli bilgilerin doldurulması yeterli olmaktadır. Vergi dairesinin internet sitesi üzerinden ‘'MTV ve Trafik Cezası Ödeme’' bölümünden T.C. kimlik numarası ve araç plakasının girilmesi ile ceza ödeme işlemi gerçekleştirmek mümkündür.

Yine PTT üzerinden ceza sorgulaması yapılabildiği gibi trafik cezasının ödenmesi de mümkündür.

Trafik Cezası Ödemede İndirim

Trafik cezası ödemede indirim olması sürücüler için uygulanan bir kolaylıktır. Yapılması gereken işlem, cezanın kesildiği günden sonraki 15 gün içerisinde trafik cezasının ödenmesidir. Bu şekilde cezada yüzde 25 oranında bir erken ödeme indirimi uygulanacaktır. Aynı zamanda sürücüye sadece trafik para cezası verilmişse ve sürücü bunun haksız ya da yanlış bir işlem olduğunu düşünüyorsa 15 gün içerisinde sulh ceza hâkimliğine itiraz edebilmektedir. Ancak bu yaptırıma ve itiraz hakkına rağmen yine de sürücülerin trafik kurallarına uyması, yola ve diğer sürücülere saygılı olması büyük önem taşımaktadır.

* Sadece bilgi amaçlıdır, banka açısından bir bağlayıcılığı yoktur.

Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir?

ON’u indirerek, şubeye gitmeden kazanmaya başlayın!

Hesap Aç