Pasif Gelir Nedir? | ON Dijital Bankacılık

Pasif Gelir Nedir? | ON Dijital Bankacılık Altın Yatırımı Nedir? Hisse Senedi Nedir? Devalüasyon Nedir? Arbitraj Nedir? Depozito Nedir? Faaliyet Belgesi Nedir? E Pin Nedir? Finansal Okuryazarlık Nedir? Findeks Kredi Notu Nedir? Emekli Maaşı Hesaplanırken Neler Dikkate Alınır? Nakit Avans ve Kredi Arasındaki Fark Nedir? | On Mobil Ciro Nedir? Tevkifatlı Fatura Nedir? e-Fatura Nedir? Konut Sigortası Nedir? Anonim Şirket Nedir? İşsizlik Sigortası Nedir? Kapora Nedir? Paranızı Değerlendiren Mevduat Hesabı Nedir? Resesyon Nedir? Provizyon Nedir? Tapu Nedir ve Neden Önemlidir? Cari Açık Nedir? Broker Nedir? Ne İş Yapar? | ON Dijital Bankacılık İndikatör Nedir? Ne İşe Yarar? | ON Dijital Bankacılık DAX Nedir? DAX40 Endeksi Nedir? | ON Dijital Bankacılık Bilanço Nedir? Nasıl Hazırlanır? | ON Dijital Bankacılık Volatilite Nedir? Nasıl Ölçülür? | ON Dijital Bankacılık Konsolidasyon Yöntemleri ve Önemi | ON Dijital Bankacılık Tahvil Nedir? Ne İşe Yarar? | ON Dijital Bankacılık Borsada Açığa Satış Nedir?| On Mobil IBAN Numarası Nedir? IBAN Numarası Kaç Haneli Olur? | On Mobil Halka Arz Nedir? Halka Arz Hisseleri Nasıl Alınır? Debit Kart Nedir? Debit Mastercard Ne Demek? Kripto Para Nedir? Sanal Para Birimleri Nelerdir? ABD Dolar Endeksi (DXY) Nedir? Nasıl Hesaplanır? CDS Nedir? CDS Risk Primi Nasıl Hesaplanır? | On Mobil Kira Artışı Neye Göre Yapılır? Nasıl Hesaplanır? Hasarlı ve Yırtık Para Değişimi Nasıl Yapılır? Temettü Nedir? Hedge nedir? Araçlarda Benzin Tasarrufu Nasıl Yapılır? Akaryakıt Fiyatları Neye Göre Belirlenir? Temerrüt nedir? Nominal Değer Nedir? Emtia Nedir? Emtia Yatırımı Nasıl Yapılır? Eurobond Nedir? Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır? SWIFT Nedir? Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır Ve Nasıl Ödenir? Sanal Kart Nedir? Nasıl Oluşturulur? Big Mac Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır? 50/30/20 Kuralı Nedir? Bütçe Yönetiminde Ne İşe Yarar? Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir? Rayiç Bedel Nedir? Nasıl Hesaplanır? Kredi Notu Nasıl Yükselir? Yatırım Fonu Türleri Kredi Notu Nedir? Enflasyon Nedir?

Pasif Gelir Nedir? | ON Dijital Bankacılık

Pasif Gelir Nedir? |  ON Dijital Bankacılık

Pasif gelir, adı üzerinde aktif çalışma sonucunda değil, doğrudan çaba gerektirmeden ortaya çıkan kazançtır. Pasif gelir kaynağı olan para, kendi kendine değerlenir. Elbette bu paranın değer kaybetmesi de mümkündür. Söz konusu durum, tercih ettiğiniz yönteme ve güncel şartlara göre değişkenlik gösterir.

Hemen herkesin pasif kazanç elde etmesi mümkündür. Ancak verimli bir pasif kazanç kapasitesine sahip olmak için aktif çalışma hayatında da bulunmak gerekebilir. Bir yatırımcı, aktif gelirini ne kadar akıllıca kullanırsa pasif kazancı da aynı ölçüde artar. Böylece kişi, günlük yaşamına çift maaşlı bir çalışan gibi devam edebilir.

Pasif Gelirin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Pasif kazanç elde etmenin birçok farklı faydası vardır. Bu faydalardan her biri, farklı gruplar için motivasyon kaynağı olabilir. Pasif gelir avantajlarından bazılarını aşağıdaki listede bulmanız mümkündür.


  • Finansal özgürlük ve güvence: Pasif kazanç kaynakları oldukça çeşitlidir. Çeşitlendirme sayesinde aynı anda birkaç farklı kanaldan pasif kazanç elde etmek mümkün olur. Böylece bir alanda risk yaşarken farklı yükselen finansal araçlardan faydalanarak bütçenizi koruma altına alırsınız. Ayrıca pasif kazançların sürekli olması da beklenmedik negatif finansal durumlara hazırlıksız yakalanmanızı önler. Ekonomik kararlar verirken size özgürlük sunar. Örneğin iş değiştirmek veya farklı harcamalar yapmak istediğiniz dönemlerde sizi endişeden kurtarır. Bunların yanı sıra emeklilik planlaması ve uzun vadeli finansal hedeflere ulaşma konusunda size yardımcı olur.
  • Zaman ve Esneklik: Pasif kazanç, size daha fazla serbest zaman tanıyabilir. Ek iş yapmak yerine pasif kazancınızdan elde ettiğiniz getiri ile kendinize daha fazla zaman ayırabilir, yeni eğitimler alabilir ve gelirinizi yükseltecek adımlar atabilirsiniz. Yalnızca zaman konusunda değil özel hayatınız ve kariyeriniz konusunda vereceğiniz kararlarda da esnek davranabilirsiniz. Böylece hayatınızı daha fazla yönettiğinizi hissederek konfor ve özgüven kazanabilirsiniz.
  • Yatırım ve Büyüme: Pasif kazanç, geleceğe maddi manevi yatırım yapmanızı sağlayabilir. Özellikle bir müddet sonra yeni yatırımlarınız için pasif kazançtan elde ettiğiniz getirileri kullanmaya başladığınızda hızlı bir büyüme gözlemleyebilirsiniz. Böylece gelecek planlarınızı ve hayallerinizi tahmininizden daha erken gerçekleştirmeniz mümkün olur.
  • Stres ve Baskının Azalması: Verimli pasif kazanç, üzerinizdeki finansal baskıyı azaltır. Bu durum, hayatınızdaki diğer alanları da olumlu etkiler. Kariyer risklerine karşı sizi korur.

Pasif kazanç sahibi olmanın daha birçok avantajı vardır. Bu avantajları kişiselleştirmek mümkündür. Siz de bu avantajlardan faydalanmak isterseniz kendinize en uygun yöntemi seçerek pasif kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz.

Pasif Gelir Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pasif kazanç oluştururken dikkat edilmesi gereken unsurların başında planlama gelir. Öncelikle kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekir. Bütçeniz, genel ekonomik koşullar, tecrübeniz ve hedefleriniz doğrultusunda pasif gelir yöntemleri arasından kendinize en uygun olanı seçmelisiniz. Buna göre istikrarlı ve uzun vadeli veya kısa süreli ancak riskli seçenekler arasında tercihte bulunabilirsiniz. Bunun için risk ve tolerans noktalarınızı da belirlemeniz tavsiye edilir.
Seçiminizi yaptıktan sonra risk ve getiri dengesini kurmanız gerekir. Riskleri değerlendirmek ve bunları yönetebilmek için uygun stratejiler belirlemeniz önemlidir. Başlangıçta bu dengeyi kurmak için yardım almak veya örnekleri incelemeyi düşünebilirsiniz. Riski minimumda tutmanın yollarından biri portföyü çeşitlendirmektir. Bütçenize göre birden fazla pasif kazanç kaynağına yatırım yapmanız önerilir.
Pasif gelirinizden aldığınız verimi artırmak istiyorsanız kendiniz sürekli geliştirmeniz gerekir. Bu konuda eğitimler alabilir ve uzmanlar tarafından hazırlanmış içeriklerden faydalanabilirsiniz. Elbette büyük kayıplar yaşanmadığı sürece deneme yanılma yöntemi de iyi bir öğreticidir. Bu nedenle sabır, pasif gelir oluştururken en çok ihtiyaç duyacağınız unsurlardan biridir. Beklentilerinizi gerçekçi tutmak, sabırlı olmak, sürekli takip etmek ve mantığınızla hareket etmek, bu yolda size avantaj tanır. Tüm bunların yanı sıra kanunlara uygun hareket etmeniz, gelirinizin ve yatırımınızın yasal sorumluluklarını üstlenmeniz şarttır.

Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Size aktif bir sorumluluk yüklemeden kazanç sağlayan her yöntem, pasif gelir kaynakları arasında sıralanabilir. Bu kaynaklar genellikle yatırım getirileri, işletme ve girişimcilik, finansal araçlar ve diğerleri olmak üzere dörde ayrılır.
Temettü ödemeleri, faiz getirileri, kira geliri ve emtia gibi varlıklardan elde edilen kazançlar yatırım getirisidir. Ticaret ve lisanslama gelirleri, işletme ve girişimcilik kategorisindedir. Vadeli işlemler, opsiyonlar ve yatırım fonları gibi kazançlar, finansal araçlardan elde edilir. Dijital içerikler, telif gelirleri, emlak yönetimi ve diğer uygulamalardan da pasif kazanç elde etmek mümkündür.

E-Ticaret ile Dijital Ortamda Gelir

Pasif gelir fikirlerinden ilki, e-ticarettir. E-ticaret platformlarında kendi ürünlerinizi satabilirsiniz. Dropshipping ile doğrudan tedarikçiden tüketiciye satış yapabilirsiniz. Dijitalde diğer markaların ürünlerini satıp komisyon almak için ortaklık kurmanız veya tanıtım pazarlaması yapmanız mümkündür. Google reklamlarını web sitenize yayınlayarak gelir elde edebilirsiniz. Abonelikler, üyelikler; yazılı, görsel veya işitsel indirilebilir dijital içerikler üretebilirsiniz. Kendi dijital pazar yerinizi kurarak farklı satıcılara alan açmanız da mümkündür.

Uzmanlık Alanı ile İlgili Kurslar

Yalnızca ürün değil danışmanlık, yazılım geliştirme ve eğitim gibi hizmetleri de online platformlar üzerinden satarak gelir elde etmeniz mümkündür. Her adımınızın yasal olması için kendi şahıs şirketinizi açarak işe başlayabilirsiniz. Kursları online platformlar üzerinden canlı veya kayıtlı şekilde sunabilirsiniz. Uzmanlık alanınızla ilgili kurslar vermek için öncelikle sosyal medya platformlarında bilgilerinizin bir kısmını ilgili bireyler, yani hedef kitlenizle paylaşmanız size fayda sağlar.

Faiz ile Düzenli Gelir Sağlama

Faiz, bir yatırım veya birikim hesabında depozito veya borç verme karşılığında elde edilen gelirdir. Gelirinizin bir kısmını bankada faiz hesabına yatırarak düzenli kazanç elde edebilirsiniz. Bu işlem için bankaların faiz oranlarını araştırmanız tavsiye edilir. Banka hesabı haricinde tahvil ve bono aracılığıyla faiz geliri sağlamanız da mümkündür.

Farklı Yatırım Araçlarının Kullanımı

Yatırım fonu, hisse senedi, kıymetli madenler gibi diğer yatırım araçları da pasif gelir örnekleri arasında yer alır. Portföyünüzü bu araçlarla çeşitlendirerek kârlı yatırımlar elde etmeniz mümkündür. Yatırımlarınızı kolaylıkla işlemek, yönetmek ve takip etmek için Burgan Bank ON Mobil’i indirebilirsiniz. Böylece tüm işlemlerinizi hızla ve güvenle tamamlarsınız.

* Sadece bilgi amaçlıdır, banka açısından bir bağlayıcılığı yoktur.

Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir?

ON’u indirerek, şubeye gitmeden kazanmaya başlayın!

Hesap Aç