Hasarlı ve Yırtık Para Değişimi Nasıl Yapılır?

Hasarlı ve Yırtık Para Değişimi Nasıl Yapılır? Altın Yatırımı Nedir? Hisse Senedi Nedir? Devalüasyon Nedir? Arbitraj Nedir? Depozito Nedir? Faaliyet Belgesi Nedir? E Pin Nedir? Finansal Okuryazarlık Nedir? Findeks Kredi Notu Nedir? Emekli Maaşı Hesaplanırken Neler Dikkate Alınır? Nakit Avans ve Kredi Arasındaki Fark Nedir? | On Mobil Ciro Nedir? Tevkifatlı Fatura Nedir? e-Fatura Nedir? Konut Sigortası Nedir? Anonim Şirket Nedir? İşsizlik Sigortası Nedir? Kapora Nedir? Paranızı Değerlendiren Mevduat Hesabı Nedir? Resesyon Nedir? Provizyon Nedir? Tapu Nedir ve Neden Önemlidir? Cari Açık Nedir? Broker Nedir? Ne İş Yapar? | ON Dijital Bankacılık İndikatör Nedir? Ne İşe Yarar? | ON Dijital Bankacılık DAX Nedir? DAX40 Endeksi Nedir? | ON Dijital Bankacılık Bilanço Nedir? Nasıl Hazırlanır? | ON Dijital Bankacılık Pasif Gelir Nedir? | ON Dijital Bankacılık Volatilite Nedir? Nasıl Ölçülür? | ON Dijital Bankacılık Konsolidasyon Yöntemleri ve Önemi | ON Dijital Bankacılık Tahvil Nedir? Ne İşe Yarar? | ON Dijital Bankacılık Borsada Açığa Satış Nedir?| On Mobil IBAN Numarası Nedir? IBAN Numarası Kaç Haneli Olur? | On Mobil Halka Arz Nedir? Halka Arz Hisseleri Nasıl Alınır? Debit Kart Nedir? Debit Mastercard Ne Demek? Kripto Para Nedir? Sanal Para Birimleri Nelerdir? ABD Dolar Endeksi (DXY) Nedir? Nasıl Hesaplanır? CDS Nedir? CDS Risk Primi Nasıl Hesaplanır? | On Mobil Kira Artışı Neye Göre Yapılır? Nasıl Hesaplanır? Temettü Nedir? Hedge nedir? Araçlarda Benzin Tasarrufu Nasıl Yapılır? Akaryakıt Fiyatları Neye Göre Belirlenir? Temerrüt nedir? Nominal Değer Nedir? Emtia Nedir? Emtia Yatırımı Nasıl Yapılır? Eurobond Nedir? Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır? SWIFT Nedir? Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır Ve Nasıl Ödenir? Sanal Kart Nedir? Nasıl Oluşturulur? Big Mac Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır? 50/30/20 Kuralı Nedir? Bütçe Yönetiminde Ne İşe Yarar? Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir? Rayiç Bedel Nedir? Nasıl Hesaplanır? Kredi Notu Nasıl Yükselir? Yatırım Fonu Türleri Kredi Notu Nedir? Enflasyon Nedir?

Hasarlı ve Yırtık Para Değişimi Nasıl Yapılır?

Hasarlı ve Yırtık Para Değişimi Nasıl Yapılır?

Nakit alışverişler sonrası ya da ATM kullanarak çekilen paralarda elimize hasarlı para geçmesi durumuyla karşılaşabiliyoruz. Böyle bir senaryo başımıza geldiğinde bu hasarlı banknotu yine nakit alışverişlerde kullanmayı düşünebiliriz ancak çoğu alışveriş noktası ürün ödemesi esnasında hasarlı ya da yırtık paraları kabul etmiyor. Sonuç olarak elimizde aslında değeri olan fakat kullanamadığımız yırtılmış, üzeri yazılı, çizili veya rengi değişmiş paralar kalabilir. Bu nedenle bu tarz kâğıt paraların nasıl değerlendirileceğini bilmek gündelik hayatta işimizi kolaylaştıracaktır. Biz de bu yazımızda hasarlı ve yırtık para değişiminin nasıl yapıldığı, hangi şartlar altında yapılabildiği hakkında bilgilere yer verdik. Diğer yandan, hızla gelişen dijital bankacılık dünyasında alışverişlerini ve diğer finansal işlemlerini mobil uygulamalar üzerinden yaparak hem işini kolaylaştırabilir hem de hasarlı banknotlar ile karşılaşma riskini azaltabilirsin.

Yırtık veya Hasarlı Paralar Nasıl Değiştirilir?

Elden ele dolaşan paralarda kimi zaman yırtık ya da hasar almış banknotlara denk gelinebiliyor. Öncelikle belirtmek gerekir ki kimi mağazalar ve marketler bu tarz paraları kabul etse de satıcıların hasarlı banknotları kabul etmeme olasılığı daha yüksektir. Peki, Merkez Bankası veya özel kurumların hasar görmüş paraların alımını yapması mümkün mü?

Eskimiş, hasarlı paraların değişimi elbette mümkündür. Merkez Bankası’nın Türk Parasının İtibarını Koruma Mevzuatı​’na göre zarar görmüş banknotlara sahip olan vatandaşları bu paraları değiştirme hakkına bulunuyor. Değişimi mümkün olabilen kâğıt paralar direkt olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Şubelerine veya para değişimiyle ilgilenen özel bankalara götürülebilir. Bu banka ve merkez şubeler paraların değerlendirmesini yapıp iade işlemini gerçekleştirmektedir. Elbette değişim için götürülen her banknot Merkez Bankası tarafından alınmamaktadır.

Yırtık Para Değiştirmenin Şartları Nelerdir?

Merkez Bankası ya da diğer kuruluşlarda hasarlı paraların değişimi mümkündür. Ancak bazı durumlarda değiştirmek istediğiniz hasarlı para kabul edilmeyebilir. Bankaların hasarlı para konusunda aradığı birtakım şartlar bulunuyor ve bu şartlara uyan paraların değişimi yapılıyor.

Öncelikle hasarlı paranın tek parça olup olmamasına dikkat edilmektedir. Yüzeyindeki eksikliğin %50’den az olması en önemli şartlardan biridir. Burada önemli olan para yıpranmış, yıkanmış, yanmış, eskimiş bile olsa değerinin belirlenebilir olmasıdır. Banknot üzerindeki seri numarasının okunabilir olması, paranın değiştirilmesindeki diğer bir önemli koşuldur.

Yırtık (Hasarlı) Paralar Hangi Durumda Değiştirilemez?

Nakit alışverişler sonrası elinize geçen paralarda yırtık ya da hasarlı banknot bulunuyorsa Merkez Bankası ve konuyla ilgilenen diğer bankalara belirli günlerde giderek, yırtık veya hasarlı paraların değişimini yapabilirsiniz. Şartlara uyulduğu sürece iade işlemleri uygulanacaktır. Örneğin; paranın değerinin biçilebilmesi ya da seri numarasının okunabiliyor olması gibi. Ancak paraların değiştirilemediği durumlar da mevcut.

Paranın değeri belirlenemiyorsa, seri numarası okunamıyorsa paralar kabul edilmemektedir. Paranın %50'sinden fazlası kopuk ve yoksa, para yüzeyinin ölçümünde kullanılan kabarit cetvelinde 50 kareyi dolduramaması durumunda değişim mümkün değildir. Değişim için bankalar özel günler belirlemektedir. Eğer bugünlerde başvuru yapılmadıysa para değişimi yine mümkün olmayacaktır.

ATM ile Hasarlı Para Değiştirilebilir mi?

Günümüzde birçok banka müşterisi ATM işlemleri ile bireysel bankacılık süreçlerini yönetiyor. Bu nedenle elinizdeki hasarlı paraların değişimini ATM üzerinden de yapabileceğinizi düşünmüş olabilirsiniz. Ancak modern teknolojiler ile çalışan ATM cihazları hasarlı para ile sağlam paralar arasındaki farkı rahatlıkla algılayabiliyor. Bu nedenle en doğru olan yöntem, paranızı bankaların belirlediği günlerde elden değişime götürmektir.

Madeni Paralar Nasıl Değiştirilir?

Madeni paralar da kâğıt paralarda olduğu gibi eskiyebilir veya hasar görebilir. Doğal olarak banknotları gibi madeni paraları da değiştirmek isteyebilirsin. Madeni paraların üretimi, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak yapılır, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle Türk Parasının İtibarını Koruma Mevzuatı kapsamındaki diğer tüm paralar gibi madeni paralar da hasar görmesi durumunda değiştirilebilir. Türk parasının korunması adına madeni paraların da değişimi şartlara uyulduğu sürece rahatlıkla sağlanabilir.

* Sadece bilgi amaçlıdır, banka açısından bir bağlayıcılığı yoktur.

Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir?

ON’u indirerek, şubeye gitmeden kazanmaya başlayın!

Hesap Aç