Debit Kart Nedir? Debit Mastercard Ne Demek?

Debit Kart Nedir? Debit Mastercard Ne Demek? Altın Yatırımı Nedir? Hisse Senedi Nedir? Devalüasyon Nedir? Arbitraj Nedir? Depozito Nedir? Faaliyet Belgesi Nedir? E Pin Nedir? Finansal Okuryazarlık Nedir? Findeks Kredi Notu Nedir? Emekli Maaşı Hesaplanırken Neler Dikkate Alınır? Nakit Avans ve Kredi Arasındaki Fark Nedir? | On Mobil Ciro Nedir? Tevkifatlı Fatura Nedir? e-Fatura Nedir? Konut Sigortası Nedir? Anonim Şirket Nedir? İşsizlik Sigortası Nedir? Kapora Nedir? Paranızı Değerlendiren Mevduat Hesabı Nedir? Resesyon Nedir? Provizyon Nedir? Tapu Nedir ve Neden Önemlidir? Cari Açık Nedir? Broker Nedir? Ne İş Yapar? | ON Dijital Bankacılık İndikatör Nedir? Ne İşe Yarar? | ON Dijital Bankacılık DAX Nedir? DAX40 Endeksi Nedir? | ON Dijital Bankacılık Bilanço Nedir? Nasıl Hazırlanır? | ON Dijital Bankacılık Pasif Gelir Nedir? | ON Dijital Bankacılık Volatilite Nedir? Nasıl Ölçülür? | ON Dijital Bankacılık Konsolidasyon Yöntemleri ve Önemi | ON Dijital Bankacılık Tahvil Nedir? Ne İşe Yarar? | ON Dijital Bankacılık Borsada Açığa Satış Nedir?| On Mobil IBAN Numarası Nedir? IBAN Numarası Kaç Haneli Olur? | On Mobil Halka Arz Nedir? Halka Arz Hisseleri Nasıl Alınır? Kripto Para Nedir? Sanal Para Birimleri Nelerdir? ABD Dolar Endeksi (DXY) Nedir? Nasıl Hesaplanır? CDS Nedir? CDS Risk Primi Nasıl Hesaplanır? | On Mobil Kira Artışı Neye Göre Yapılır? Nasıl Hesaplanır? Hasarlı ve Yırtık Para Değişimi Nasıl Yapılır? Temettü Nedir? Hedge nedir? Araçlarda Benzin Tasarrufu Nasıl Yapılır? Akaryakıt Fiyatları Neye Göre Belirlenir? Temerrüt nedir? Nominal Değer Nedir? Emtia Nedir? Emtia Yatırımı Nasıl Yapılır? Eurobond Nedir? Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır? SWIFT Nedir? Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır Ve Nasıl Ödenir? Sanal Kart Nedir? Nasıl Oluşturulur? Big Mac Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır? 50/30/20 Kuralı Nedir? Bütçe Yönetiminde Ne İşe Yarar? Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir? Rayiç Bedel Nedir? Nasıl Hesaplanır? Kredi Notu Nasıl Yükselir? Yatırım Fonu Türleri Kredi Notu Nedir? Enflasyon Nedir?

Debit Kart Nedir? Debit Mastercard Ne Demek?

Debit Kart Nedir? Debit Mastercard Ne Demek?
Debit card, tarihi eskilere dayanan bir bankacılık ürünüdür. Kullanıcılarına birçok avantaj sunar. Sunduğu avantajlar sayesinde banka hesabını cüzdanında taşımana yardımcı olur. Bütçesini dengelemek veya harcamalarını kontrol etmek isteyenler için uygun bir kart türüdür. Farklı sebeplerden kredi kartı kullanamayan bireylerin nakit taşımak istemediği anlar için son derece kurtarıcıdır. Güvenli bir ödeme yöntemi arayanlar ve sık sık yurt dışı seyahatine çıkanlar için de uygundur. “Debit kart ne demek?” gibi birçok sorunun cevabını öğrenmek ve konu hakkında detaylı bilgi edinmek için içeriğin devamını okuyabilirsin.

Debit Kart Nedir?

Bankacılık ürünleri arasında adını sıkça duyduğun debit kart nedir? Bu açıklamayı yapmak için öncelikle “Debit ne demek?” sorusuna cevap vermek gerekir. Debit, finansal işlemlerde bir hesaptan para çekmek anlamına gelir. Hesaptan nakit çekilmesi, alışveriş yapılması veya borç ödenmesi gibi tüm durumlar bu tanıma girer. Yani debit, herhangi bir vade olmaksızın anlık varlık kaybını ifade eder.

Debit card ise bu formülle çalışan banka kartıdır. Ödeme kartı olarak da anılır. Debit kartını kullanarak yaptığın ödemelerde toplam tutar, banka hesabından direkt olarak düşülür. Debit card, banka hesabının bir parçasıdır. Genellikle bankada hesap açan müşterilere doğrudan sunulur. Bu kartla hesabındaki parayı kullanarak hem fiziksel hem elektronik ortamda borç veya fatura ödeyebilir, alışveriş yapabilir ve ATM’den nakit para çekebilirsin.

Debit card, kredi kartı kullanmak istemeyenler için iyi bir alternatiftir. Bu kartta ödemelerin vadelere ayrılmadığı için paran kadar harcama yapabilirsin. Çünkü limiti, banka hesabınızdaki paradır. Üstelik debit kartın aidat gibi ek ödemeleri yoktur. Karta veya bankaya göre bazı özelliklerin değişkenlik göstermesi mümkündür.

Debit Mastercard Ne Demek?

Debit kartın farklı isimlerle anıldığını duymuşsunuzdur. Örneğin “Debit Mastercard ne demek?” sorusu aklınızı kurcalıyor olabilir. Debit bir kart türü, Mastercard ise bir finans şirketidir. Bir kart türü, birçok finans şirketi tarafından sunulabilir. Bir finans şirketi de farklı bankacılık ürünleri tercih edebilir. Debit Mastercard, bu finans şirketinin sunduğu ödeme kartıdır. Kartınızın söz konusu finans şirketine ait olduğunu ön ve arka yüzündeki Mastercard logosundan anlamanız mümkündür.

Debit card ürününüzü, bağlı bulunduğu finans şirketinin geçerli olduğu her yerde kullanmanız mümkündür. Buna yurt dışı da dâhildir. Mastercard, 1966 yılında kurulmuş ve dünya geneline yayılmış bir ABD firmasıdır. 210’dan fazla ülke ve bölgede Mastercard’ı kullanmanız mümkündür. Bu sayede debit kartınızla bilet alabilir, konaklama ücretinizi karşılayabilir, para birimlerini hesaplamaya çalışmadan alışveriş yapabilir ve restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Ancak seyahatiniz boyunca sorun yaşamamak için debit kartınızın uluslararası ödemelere açık olması gerekir.

Debit kartınız Mastercard ağına bağlı olduğunda dünya genelinde kabul görecek olması, büyük bir avantajdır. Ancak avantajlar bununla sınırlı değildir. Mastercard, çok sayıda sponsorluk anlaşması yaparak müşterilerine birçok ayrıcalık sunar. Sponsor iş yerlerinde indirimler, ödüller ve puanlar, bu avantajlardan yalnızca birkaçıdır.

Visa Debit Ne Demek?

Debit card terimiyle beraber duyduğunuz bir diğer ifade de muhtemelen Visa’dır. Dolayısıyla “Visa debit ne demek?” sorusunun cevabını merak etmen son derece olasıdır. Visa da tıpkı Mastercard gibi bir finans şirketidir. 1958’de kredi kartı programı olarak başlatılmıştır. Bu nedenle gelişmiş kart ve bankacılık hizmetleri sunmayı başarır. Merkezi ABD’de bulunan şirketin dünya genelinde geniş bir kabul ağı oluşmuştur. 200’den fazla ülkede geçerli olduğu bilinir.

Visa debit de bu şirketin sunduğu ödeme kartıdır. Debit kartının Visa’ya ait olduğunu ön yüzünde bulunan logodan anlayabilirsin. Böylece kartını Visa’nın geçerli olduğu tüm pos cihazlarında ve elektronik ödemelerde kullanabilirsin. Buna yurt dışı ödemeleri de dâhildir. Tatil ve seyahatlerinde Visa debitini gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Yurt dışı merkezli alışveriş sitelerinde yine bu kartla ödeme yapman mümkündür. Ancak bu işlemler sırasında sorun yaşamamak için kartının uluslararası ve internet ödemelerine açık bulunduğundan emin olman gerekir.

Visa debit kartın tek avantajı, dünya genelinde birçok ülkede kabul görmesi değildir. Bu kart ile geri ödüller ve sadakat programından da avantaj sağlarsın. Belirli harcamaların karşılığında puan, nakit geri ödeme veya özel indirimler kazanabilirsin. Tüm hak ve avantajlarını öğrenmek için bankanla iletişime geçebilirsin.

Debit Mastercard ve Visa Debit Arasındaki Farklar

Debit card türlerinden Mastercard ve Visa arasındaki tek fark, farklı şirket ağlarına bağlı olmalarıdır. Biri Mastercard’ın ağına bağlıyken diğeri Visa’nınkine bağlıdır. Yani ödeme yapmak, para çekmek ve diğer amaçlarla kartınızı kullanmak için aracı sistemin Mastercard veya Visa ağını tanıması gerekir. Bu sistem bir POS cihazı, ATM veya elektronik ödeme aracı olabilir. Dünya genelinde birçok sistem, söz konusu iki şirketi de kullanır. Dolayısıyla kabul görme açısından iki kart arasında büyük bir fark bulunmaz.

Güvenlik ve teknoloji kriterleri de iki şirkette eşittir. Çünkü her iki şirket de kartlarında EMV çip teknolojisi kullanır. Böylece birçok ülkede temassız ödeme yaparak hız, hijyen ve emniyeti bir arada bulabilirsiniz. Ayrıca her iki kartın da güvenlik teknolojileriyle donatıldığını söylemek mümkündür.

İki kartın ayrıştığı tek nokta banka politikaları olabilir. Her finans şirketinin kendine has bir politikası bulunur. Bu politikalarda benzerlikler ve farklar gözlenir. Kart kullanımına ve ek avantajlara dair farklar gözlenebilir. Kendi harcama alışkanlıklarınıza göre en avantajlı şirketin kartını seçmek için araştırma yapabilirsiniz. Burgan Bank hem Visa hem de Mastercard debit hizmeti sunar. Burgan Bank ile iletişime geçerek kendinize uygun debit ürünü kullanmaya başlamanız mümkündür.

* Sadece bilgi amaçlıdır, banka açısından bir bağlayıcılığı yoktur.
Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir?

ON’u indirerek, şubeye gitmeden kazanmaya başlayın!

Hesap Aç