DAX Nedir? DAX40 Endeksi Nedir? | ON Dijital Bankacılık

DAX Nedir? DAX40 Endeksi Nedir? | ON Dijital Bankacılık Altın Yatırımı Nedir? Hisse Senedi Nedir? Devalüasyon Nedir? Arbitraj Nedir? Depozito Nedir? Faaliyet Belgesi Nedir? E Pin Nedir? Finansal Okuryazarlık Nedir? Findeks Kredi Notu Nedir? Emekli Maaşı Hesaplanırken Neler Dikkate Alınır? Nakit Avans ve Kredi Arasındaki Fark Nedir? | On Mobil Ciro Nedir? Tevkifatlı Fatura Nedir? e-Fatura Nedir? Konut Sigortası Nedir? Anonim Şirket Nedir? İşsizlik Sigortası Nedir? Kapora Nedir? Paranızı Değerlendiren Mevduat Hesabı Nedir? Resesyon Nedir? Provizyon Nedir? Tapu Nedir ve Neden Önemlidir? Cari Açık Nedir? Broker Nedir? Ne İş Yapar? | ON Dijital Bankacılık İndikatör Nedir? Ne İşe Yarar? | ON Dijital Bankacılık Bilanço Nedir? Nasıl Hazırlanır? | ON Dijital Bankacılık Pasif Gelir Nedir? | ON Dijital Bankacılık Volatilite Nedir? Nasıl Ölçülür? | ON Dijital Bankacılık Konsolidasyon Yöntemleri ve Önemi | ON Dijital Bankacılık Tahvil Nedir? Ne İşe Yarar? | ON Dijital Bankacılık Borsada Açığa Satış Nedir?| On Mobil IBAN Numarası Nedir? IBAN Numarası Kaç Haneli Olur? | On Mobil Halka Arz Nedir? Halka Arz Hisseleri Nasıl Alınır? Debit Kart Nedir? Debit Mastercard Ne Demek? Kripto Para Nedir? Sanal Para Birimleri Nelerdir? ABD Dolar Endeksi (DXY) Nedir? Nasıl Hesaplanır? CDS Nedir? CDS Risk Primi Nasıl Hesaplanır? | On Mobil Kira Artışı Neye Göre Yapılır? Nasıl Hesaplanır? Hasarlı ve Yırtık Para Değişimi Nasıl Yapılır? Temettü Nedir? Hedge nedir? Araçlarda Benzin Tasarrufu Nasıl Yapılır? Akaryakıt Fiyatları Neye Göre Belirlenir? Temerrüt nedir? Nominal Değer Nedir? Emtia Nedir? Emtia Yatırımı Nasıl Yapılır? Eurobond Nedir? Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır? SWIFT Nedir? Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır Ve Nasıl Ödenir? Sanal Kart Nedir? Nasıl Oluşturulur? Big Mac Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır? 50/30/20 Kuralı Nedir? Bütçe Yönetiminde Ne İşe Yarar? Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir? Rayiç Bedel Nedir? Nasıl Hesaplanır? Kredi Notu Nasıl Yükselir? Yatırım Fonu Türleri Kredi Notu Nedir? Enflasyon Nedir?

DAX Nedir? DAX40 Endeksi Nedir? | ON Dijital Bankacılık

DAX Nedir? DAX40 Endeksi Nedir? | ON Dijital Bankacılık

DAX endeksinin açılımı, Deutscher Aktienindex ifadesidir. Bu endeks, Almanya’nın Frankfurt borsasında işlem gören en büyük 40 Alman şirketinin performansını izler ve ölçer. Deutscher Aktienindex, Almanya’nın en önemli hisse senedi endekslerinden biridir. Almanya’nın ekonomik durumu hakkında fikir veren bir gösterge olarak kabul edilir.

Bu endeksin önemi yalnızca Alman yatırımcılar için geçerli değildir. Söz konusu endeks uluslararası yatırımcılar ve küresel finansal piyasa katılımcıları için de önemlidir. Çünkü bu endeks küresel ekonomiye, uluslararası yatırım ve portföy çeşitlendirmesine, finansal türev ürünlerinin ve diğer araçların seçimine etki eder.

DAX Endeksinin Özellikleri Nelerdir?

DAX, borsada önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla uluslararası yatırımcıların bu endeksin özelliklerini bilmesi gerekir. Hatta bu endeks dünya ekonomisini etkileyebildiği için söz konusu özellikleri bilmesi, yerel yatırımcının da öngörü sahibi olması adına avantaj sağlar. Deutscher Aktienindex endeksinin başlıca özelliklerini aşağıdaki listede bulmanız mümkündür.

 • Şirketler ve Bileşenler: Dünya pazarında önemli yere sahip en büyük Alman şirketlerinin hisse senetlerini içerir.
 • Piyasa Değeri: Bu endeks, şirketlerin piyasa değerlerine göre ağırlıklı olarak hesaplanır. Yani büyük piyasa değerine sahip şirketlerin endeksteki ağırlığı daha fazladır. Dolayısıyla bu şirketler endeksin genel performansını daha çok etkiler.
 • Performans Ölçümü: Almanya’nın en büyük şirketlerinin hisse senedi performansını ölçer. Bu bağlamda ülkenin ekonomik sağlığı, borsa performansı, küresel piyasadaki dalgalanmaları ve diğer ilişkili durumlar hakkında bilgi verir.
 • Ulusal ve Uluslararası Etki: Büyük ekonomiler arasında sayılan Almanya’nın performansı, küresel yatırımcılar için önemli bir göstergedir.
 • Volatilite: Bu endeks, bazı dönemler önemli ölçüde dalgalanmalar yaşayabilir. Bu endeksin değişkenliği, politik olaylara veya finansal gelişmelere bağlıdır.
 • Yatırım Ürünü: Söz konusu endeksin özelliklerinden biri de yatırım ürünü olarak kullanılabilmesidir. Yatırımcılar, DAX endeksine dayalı fonları, vadeli işlem sözleşmelerini ve diğer finansal ürünleri tercih edebilirler. Böylece Almanya’nın ekonomik performansından ve borsa hareketlerinden faydalanabilirler.

Deutscher Aktienindex endeksinin başlıca özellikleri bu şekilde sıralanabilir. Bu özellikleri artırmak veya alt başlıkları genişletmek mümkündür. Siz de bir yatırımcı olarak söz konusu özellikler doğrultusunda bu endeksten faydalanmaya yönelik bir strateji geliştirebilirsiniz.

Alman Ekonomisinin Devleri: DAX Endeksi Hisseleri Nelerdir?

Alman DAX endeksinde hisse senedi bulunan şirketler, zamanla değişebilir. DAX hisselerini öğrenmek için mutlaka güncel borsayı takip etmeniz gerekir. Bu endekste yer alan şirketlerden bazılarını aşağıdaki listeyi bulabilirsiniz.
 1. Adidas AG (Spor ürünleri)
 2. Allianz SE (Sigorta)
 3. BASF SE (Kimyasallar)
 4. Bayer AG (Kimyasallar)
 5. Beiersdorf AG (Kişisel bakım ürünleri)
 6. BMW AG (Otomotiv)
 7. Continental AG (Otomotiv)
 8. Covestro AG (Kimyasallar)
 9. Daimler AG (Otomotiv)
 10. Delivery Hero SE (Online yemek siparişi)
 11. Deutsche Bank AG (Finans)
 12. Deutsche Börse AG (Finans)
 13. Deutsche Telekom AG (Telekomünikasyon)
 14. E.ON SE (Enerji)
 15. Fresenius Medical Care AG & Co. KGaA (Sağlık hizmetleri)
 16. Fresenius SE & Co. KGaA (Sağlık hizmetleri)
 17. HeidelbergCement AG (İnşaat Malzemeleri)
 18. Henkel AG & Co. KGaA (Tüketici ürünleri)
 19. Infineon Technologies AG (Yarı iletkenler)
 20. Linde plc (Gazlar)
 21. Merck KGaA (Kimyasallar)
 22. MTU Aero Engines AG (Havacılık)
 23. Münchener Rückversicherungs - Gesellschaft AG (Munich RE) (Reasürans)
 24. RWE AG (Enerji)
 25. SAP SE (Yazılım)
 26. Siemens AG (Elektronik)
 27. Volkswagen AG (VW) (Otomotiv)
 28. Vonovia SE (Emlak)
 29. Wirecard AG (Finansal hizmetler)

Listede daha birçok büyük Alman şirketi yer alır. Siz de ilgili kuruluşlarda hesap alarak bu şirketlerden hisse senedi alabilirsiniz. Böylece hem portföyünüzü çeşitlendirir hem de yurt dışı borsasında yatırım yapma deneyimi yaşarsınız.

DAX 40 Endeksi Nedir?

DAX 40 endeksi, en büyük ve likit Alman şirketlerinin hisse senetlerini içerir. Bu endekse giren şirketler; piyasa değerine, işlem hacmine ve likiditeye göre belirlenir. Böylece bu endeksteki hisse senetleri sıklıkla alınıp satılabilir. Ayrıca bu şirketler, ekonomik çeşitliliği temsil etmeleri açısından farklı sektörlerden seçilir. Bu çeşitlilik, yatırımcılar için de avantaj sunar.

Endeksin yatırımcılara sunduğu bir diğer avantaj, finansal stabilitedir. Zira bu endekse dâhil edilen şirketler istikrarlı performansa, kârlılığa ve büyüme potansiyeline sahiptir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda yatırımcıların Deutscher Aktienindex endeksine dayalı varlıklarla ilgilenmeleri beklenebilir.

Yatırımcılara Avantajlar Sunan DAX 40 Endeksinde Nasıl İşlem Yapılır?

DAX endeksinde işlem yapmanın birkaç farklı yolu vardır. İlki vadeli işlem sözleşmeleridir. Bu sözleşmeler sayesinde gelecekteki belirli bir tarihte endeksin fiyatına yatırım yapabilirsiniz. İkinci olarak opsiyon sözleşmelerini kullanabilirsiniz. Bu sözleşmeler, endeksin gelecekteki performansına spekülasyon yapma hakkı verir.

Bu endekse dayalı fonları alarak da DAX’ta işlem yapabilirsiniz. Söz konusu endeksteki şirketlerin performanslarını taklit eden yatırım fonları, kolay bir seçenektir. CFD’ler ve spread bahisleri, endekste spekülasyon yapmak için kullanılan araçlardandır. Bu araçlar, fiyat hareketlerine dayalı kâr elde etme ve zararı durdurma amacıyla kullanılabilir. Deutscher Aktienindex endeksinde işlem yapmanın son yolu ise doğrudan hisse senedi almaktır.

DAX İşlem Saatleri Ne Zaman?

DAX işlem saatleri Frankfurt borsasına göre belirlenir. Bu borsa yalnızca hafta içi açıktır. Türkiye saatiyle her pazartesi 10.00’da açılan Frankfurt borsası, cuma günleri 18.00’da kapanır. Elbette beş gün içinde de borsa açılış ve kapanış saatlerine dikkat etmeniz gerekir. Hafta içi her gün 10.00 ila 18.00 saatleri arasında DAX’ta işlem yapmanız mümkündür.


Yerel ve uluslararası yatırımlarınızı takip etmek için Burgan Bank’a güvenebilirsiniz. Tüm işlemlerinizi oturduğunuz yerden hızla ve kolaylıkla tamamlamak için ON Mobil’i deneyebilirsiniz. Burgan Bank ON Mobil sayesinde bütçenizi her an yönetir, korur ve geliştirirsiniz.

* Sadece bilgi amaçlıdır, banka açısından bir bağlayıcılığı yoktur.

Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir?

ON’u indirerek, şubeye gitmeden kazanmaya başlayın!

Hesap Aç