Broker Nedir? Ne İş Yapar? | ON Dijital Bankacılık

Broker Nedir? Ne İş Yapar? | ON Dijital Bankacılık Altın Yatırımı Nedir? Hisse Senedi Nedir? Devalüasyon Nedir? Arbitraj Nedir? Depozito Nedir? Faaliyet Belgesi Nedir? E Pin Nedir? Finansal Okuryazarlık Nedir? Findeks Kredi Notu Nedir? Emekli Maaşı Hesaplanırken Neler Dikkate Alınır? Nakit Avans ve Kredi Arasındaki Fark Nedir? | On Mobil Ciro Nedir? Tevkifatlı Fatura Nedir? e-Fatura Nedir? Konut Sigortası Nedir? Anonim Şirket Nedir? İşsizlik Sigortası Nedir? Kapora Nedir? Paranızı Değerlendiren Mevduat Hesabı Nedir? Resesyon Nedir? Provizyon Nedir? Tapu Nedir ve Neden Önemlidir? Cari Açık Nedir? İndikatör Nedir? Ne İşe Yarar? | ON Dijital Bankacılık DAX Nedir? DAX40 Endeksi Nedir? | ON Dijital Bankacılık Bilanço Nedir? Nasıl Hazırlanır? | ON Dijital Bankacılık Pasif Gelir Nedir? | ON Dijital Bankacılık Volatilite Nedir? Nasıl Ölçülür? | ON Dijital Bankacılık Konsolidasyon Yöntemleri ve Önemi | ON Dijital Bankacılık Tahvil Nedir? Ne İşe Yarar? | ON Dijital Bankacılık Borsada Açığa Satış Nedir?| On Mobil IBAN Numarası Nedir? IBAN Numarası Kaç Haneli Olur? | On Mobil Halka Arz Nedir? Halka Arz Hisseleri Nasıl Alınır? Debit Kart Nedir? Debit Mastercard Ne Demek? Kripto Para Nedir? Sanal Para Birimleri Nelerdir? ABD Dolar Endeksi (DXY) Nedir? Nasıl Hesaplanır? CDS Nedir? CDS Risk Primi Nasıl Hesaplanır? | On Mobil Kira Artışı Neye Göre Yapılır? Nasıl Hesaplanır? Hasarlı ve Yırtık Para Değişimi Nasıl Yapılır? Temettü Nedir? Hedge nedir? Araçlarda Benzin Tasarrufu Nasıl Yapılır? Akaryakıt Fiyatları Neye Göre Belirlenir? Temerrüt nedir? Nominal Değer Nedir? Emtia Nedir? Emtia Yatırımı Nasıl Yapılır? Eurobond Nedir? Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır? SWIFT Nedir? Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır Ve Nasıl Ödenir? Sanal Kart Nedir? Nasıl Oluşturulur? Big Mac Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır? 50/30/20 Kuralı Nedir? Bütçe Yönetiminde Ne İşe Yarar? Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir? Rayiç Bedel Nedir? Nasıl Hesaplanır? Kredi Notu Nasıl Yükselir? Yatırım Fonu Türleri Kredi Notu Nedir? Enflasyon Nedir?

Broker Nedir? Ne İş Yapar? | ON Dijital Bankacılık

Broker Nedir? Ne İş Yapar? | ON Dijital Bankacılık

Broker, finansal piyasalardaki aracı kurum ve kişilerdir. Yatırımcıların veya traderların alım satım işlemlerini gerçekleştirmelerine yardımcı olurlar. Bu yatırımcılar birey veya kurum olabilir. Brokerlar hizmet verdikleri kurum ve bireylerine emirlerini yerine getirirler. Hisse senedi, tahvil, emtia, döviz ve diğer finansal enstrümanların alım satım sürecini desteklerler.

Yatırımcıların bu brokerlardan faydalanması için ilgili kurumda bir hesap açması gerekir. Ardından işlemlere başlamak için bu hesaba para yatırılır. Daha sonra istenen emir ve talepler brokera iletilir. Böylece daha sağlıklı, risk oranı düşük ve kolay yatırım yapmak mümkün olur.

Finansal Destek Süreci: Broker Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Brokerın temel görevi yatırımları yönetmektir. Farklı alanlardaki brokerların görev ve sorumlulukları arasında ufak değişiklikler gözlenebilir. Yatırım sektörüne göre broker görev ve sorumlulukları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz.

Sigorta Brokeri Görev ve Sorumlulukları

 • Müşteri ihtiyaçlarını belirleme
 • Piyasa araştırması yaparak seçenekler sunma
 • Poliçe yönetimi
 • Müşteri temsilciliği

Borsa Brokeri Görev ve Sorumlulukları

 • Emir yönetimi
 • Piyasa analizi ve danışmanlık
 • Yatırım portföyü yönetimi

Emlak Brokeri Görev ve Sorumlulukları

 • Emlak alım satım işlemleri
 • Piyasa değerlendirmesi
 • Müşteri temsilciliği ve danışmanlık

Aracı kurumların görev ve sorumluluklarını genel olarak bu çerçevede sınırlandırmak mümkündür. Elbette bu görev ve sorumluluklar artırılıp azaltılabilir. Çünkü her aracı kurum, ayrı bir alanda uzmanlaşmış olabilir. Yatırım stratejilerinize göre kendinize en uygun aracıyı seçerek maksimum verim alabilirsiniz.

Yatırım Danışmanlığı Sunan Broker Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Yatırım danışmanlığı sunan bir aracı, öncelikle lisanslı olmalıdır. İlgili finansal denetleyici kuruluşlardan gerekli lisans ve yetkilendirmelere sahip olmalıdır. Yasalara uygunluk ve müşteri güveni açısından lisans şarttır. Aracıların sahip olması gereken bir diğer özellik deneyimdir. Uzun süreli tecrübe ve sektördeki bilgi birikimi, yatırımcılara daha doğru tavsiyelere sunmalarına yardımcı olur.

Aracı kurum güncel piyasa bilgilerini, değişimleri, trendleri, ve gelişmeleri takip etmelidir. Farklı varlık türleriyle ilgili bilgi sahibi olması da yatırımcıya avantaj sunar. Aracı kurumun risk ve getiri dengesini kurabilmesi gerekir. Kişisel risk toleransını anlamalı ve bu doğrultuda önerilerde bulunabilmelidir. Ayrıca aracının iletişim becerisinin de yüksek olması gerekir. Yatırım stratejilerini, piyasa analizlerini ve önerileri net ve anlaşılır şekilde iletebilmesi önemlidir. Müşteri odaklı çalışmalı, yatırımcının ihtiyacını anlayarak kişiselleştirilmiş planlar oluşturmalıdır. Müşteri memnuniyetini ön planda tutmalıdır.

Aracının etik standartlara uygun hareket etmesi de şarttır. Ücretlendirme, komisyonlar, potansiyel çıkar çatışmaları, sağladığı hizmetler ve yatırım tavsiyeleri konusunda şeffaf olmalıdır. Sektördeki gelişmelere uyum sağlayabilmeli, sürekli eğitime ve kendini geliştirmeye açık olmalıdır.

Broker ile Çalışmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Broker avantajlarından ilki, bir rehberle hareket etmenin konforudur. Aracı kurumlar yeterli bilgi ve deneyim sahibi olmadığınız konularda size yardım ederler. Bu aracıların sundukları avantajlardan bazılarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

 • Gelişmeleri yakından takip ettikleri için güncel ve doğru piyasa analizi sağlarlar. Sizi sürekli takip derdinden kurtarırlar.
 • Bireysel ihtiyaçlarınızı anlayarak size en uygun çözümü sunarlar. Risk toleransınızı, finansal hedeflerinizi ve önceliklerinizi değerlendirerek en uygun yatırım planını çizerler. Bir arada değerlendirmekte zorlanacağınız faktörleri birleştirerek tamamen kişiselleştirilmiş bir strateji geliştirirler.
 • Portföy yönetimi sunarlar. Ekonomik ve politik dengeleri gözeterek dönemsel olarak varlıklarınızın yoğunluğunu değiştirebilirler.
 • Alım satım konusunda rehberlik eder ve kararlarınızı netleştirmenize yardımcı olurlar.
 • Farklı piyasalara erişebildikleri için geniş bir yatırım yelpazesi sunarlar.
 • Daha hızlı işlem yaparak anlık fiyat değişimlerinden yararlanmanızı kolaylaştırırlar.
 • Risk yönetimi sayesinde kaybınızı minimumda tutabilirler.
 • Yatırımlarınızı düzenlerken size eğitim ve danışmanlık verebilirler.

Aracı kurumla birlikte çalışmanın daha birçok avantajı vardır. Bu avantajlar sayesinde kârlı bir yatırım planına sahip olabilirsiniz. Böylece kolay ve güvenilir yoldan geleceğinizi güvence altına alırsınız.

Broker Olma Şartları Nelerdir?

Temelden başlamak gerekirse broker şartlarından ilki eğitimdir. Mümkünse üniversitelerin finans, ekonomi, işletme ve benzeri bir alanında eğitim almış olmak gerekir. Bu bölümlerden alınmış bir lisans veya master diploması, aracı olmak isteyen kişi için avantaj sağlar. Ardından, sertifikalı kurslara başvurulması gerekir. Finansal düzenleyici kurumlar veya borsalar tarafından verilen ve brokerlik faaliyetlerini yürütmek için geçerli olan lisansları aldıktan sonra bu işi yapabilirsiniz. Elbette söz konusu belgelere sahip olmak için çeşitli sınav ve görevleri tamamlamış olmanız gerekir.

Diğer bir şart, finans sektöründe deneyim sahibi olmaktır. Belli bir süre bu sektörde çalışmış olmak, aranan şartlardan biri olabilir. Ayrıca sürekli eğitim alarak kendinizi geliştirmeye devam etmelisiniz. Kendiniz için de işlem yaparak farklı tecrübeler edinmeli ve böylece bilgi ve yeteneklerinizi diri tutmalısınız. Finansal düzenleyiciler tarafından belirlenen etik kurallara uymalı, standartlara ve yasal düzenlemelere göre hareket etmelisiniz. Müşteri haklarına saygı göstermeniz ve dürüst bir iş anlayışı geliştirmeniz de önemlidir.


Nasıl Broker Olunur?

Broker olmak için takip etmeniz gereken sıra basittir. Aşağıdaki adımları tamamladıktan sonra aracılığa başlayabilirsiniz.

 1. Üniversitelerin ekonomiyle ilgili bölümlerinden lisans derecesiyle mezun olun.
 2. BİST tarafından verilen eğitime katılın.
 3. Üye temsilcisi eğitimini başarıyla tamamlayın ve sertifika alın.
 4. Stajınızı tamamlayın.

Bu dört adımın sonunda özel veya devlet kuruluşlarında ya da bireysel olarak hizmet vermeye başlayabilirsiniz. Kendiniz veya müşterilerinizin işlemlerini hızla ve kolaylıkla tamamlayabilmek için Burgan Bank ON Mobil’i kullanabilirsiniz.

* Sadece bilgi amaçlıdır, banka açısından bir bağlayıcılığı yoktur.

Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir?

ON’u indirerek, şubeye gitmeden kazanmaya başlayın!

Hesap Aç