İşsizlik Sigortası Nedir?

İşsizlik Sigortası Nedir? Altın Yatırımı Nedir? Hisse Senedi Nedir? Devalüasyon Nedir? Arbitraj Nedir? Depozito Nedir? Faaliyet Belgesi Nedir? E Pin Nedir? Finansal Okuryazarlık Nedir? Findeks Kredi Notu Nedir? Emekli Maaşı Hesaplanırken Neler Dikkate Alınır? Nakit Avans ve Kredi Arasındaki Fark Nedir? | On Mobil Ciro Nedir? Tevkifatlı Fatura Nedir? e-Fatura Nedir? Konut Sigortası Nedir? Anonim Şirket Nedir? Kapora Nedir? Paranızı Değerlendiren Mevduat Hesabı Nedir? Resesyon Nedir? Provizyon Nedir? Tapu Nedir ve Neden Önemlidir? Cari Açık Nedir? Broker Nedir? Ne İş Yapar? | ON Dijital Bankacılık İndikatör Nedir? Ne İşe Yarar? | ON Dijital Bankacılık DAX Nedir? DAX40 Endeksi Nedir? | ON Dijital Bankacılık Bilanço Nedir? Nasıl Hazırlanır? | ON Dijital Bankacılık Pasif Gelir Nedir? | ON Dijital Bankacılık Volatilite Nedir? Nasıl Ölçülür? | ON Dijital Bankacılık Konsolidasyon Yöntemleri ve Önemi | ON Dijital Bankacılık Tahvil Nedir? Ne İşe Yarar? | ON Dijital Bankacılık Borsada Açığa Satış Nedir?| On Mobil IBAN Numarası Nedir? IBAN Numarası Kaç Haneli Olur? | On Mobil Halka Arz Nedir? Halka Arz Hisseleri Nasıl Alınır? Debit Kart Nedir? Debit Mastercard Ne Demek? Kripto Para Nedir? Sanal Para Birimleri Nelerdir? ABD Dolar Endeksi (DXY) Nedir? Nasıl Hesaplanır? CDS Nedir? CDS Risk Primi Nasıl Hesaplanır? | On Mobil Kira Artışı Neye Göre Yapılır? Nasıl Hesaplanır? Hasarlı ve Yırtık Para Değişimi Nasıl Yapılır? Temettü Nedir? Hedge nedir? Araçlarda Benzin Tasarrufu Nasıl Yapılır? Akaryakıt Fiyatları Neye Göre Belirlenir? Temerrüt nedir? Nominal Değer Nedir? Emtia Nedir? Emtia Yatırımı Nasıl Yapılır? Eurobond Nedir? Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır? SWIFT Nedir? Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır Ve Nasıl Ödenir? Sanal Kart Nedir? Nasıl Oluşturulur? Big Mac Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır? 50/30/20 Kuralı Nedir? Bütçe Yönetiminde Ne İşe Yarar? Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir? Rayiç Bedel Nedir? Nasıl Hesaplanır? Kredi Notu Nasıl Yükselir? Yatırım Fonu Türleri Kredi Notu Nedir? Enflasyon Nedir?

İşsizlik Sigortası Nedir?

İşsizlik Sigortası Nedir?

İş akdinin sonlanması, düzenli bir işte çalışan herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Yeni bir iş bulana kadar geçen süreç maddi açıdan zorlayıcı olabilir. İşsizlik sigortası, bu süreçte finansal zorlukların aşılmasına yardımcıdır. Bahsedilen sigorta, yeni bir çalışma anlaşması yapılana kadar finansal güvence sağlar. Bu yazıyı okuyarak söz konusu sigorta hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İşsizlik Sigortası Nedir ve Kimler Faydalanabilir?

Herhangi bir işyerinde çalışan kişilerin kendi istekleri dışında çıkarılmaları durumunda güvence sağlayan uygulama işsizlik sigortası olarak adlandırılır. Bu poliçe uyarınca çalıştığı şirketten çıkarılan kişiler, devlet tarafından verilen maaştan yararlanabilir. Söz konusu maaş için gereken bütçe, kişinin aktif olarak çalıştığı süre boyunca ödediği primlerden oluşur. Biriken primler, işten ayrılma durumunun yanı sıra ölüm, kalıcı sakatlık gibi risklere karşı da koruma sağlar.

Sigortalı çalışma, işsizlik sigortası şartları arasında ilk sıradadır. Bu imkândan yararlanmak için herhangi bir işyerinde sigorta kapsamında aktif olarak çalışıyor olmak gerekir. İstifa eden kişiler, haklı bir gerekçeye sahip olsalar bile bahsedilen poliçe kapsamında verilen maaştan yararlanamazlar. Yararlanabilmeleri için iş akdinin şirket tarafından feshedilmiş olması gerekir.

İşsizlik Sigortası Primi Nedir?

İşsizlik maaşı, kişinin çalıştığı süre boyunca aldığı ücretten yapılan kesintilerle ödenir. Söz konusu maaş için gereken fon işsizlik sigortası primi ile oluşturulur. Brüt maaş üzerinden kesilen primler kişinin hesabında birikir ve çalışma akdinin feshi durumunda aylık olarak ödenir. Söz konusu ödemelerin alınacağı süreç de prim ödeme günleriyle belirlenir.


İşsizlik Sigortasının Faydaları ve Avantajları Nelerdir?

İşsizlik sigortası fonunda biriken para çalışma akdinin sonlandığı süreçte birçok avantaj sağlar. Bu ödenekten yararlanarak söz konusu süreci finansal açıdan rahat bir biçimde atlatmak mümkündür. Söz konusu poliçenin sağladığı başlıca faydalar şu şekilde açıklanabilir:

Ekonomik Destek: İş Arama Sürecinde Çalışana Yardımcı

İşten ayrılma süreci, maddi açıdan yorucu ve genel olarak streslidir. Bu süreçte maaş gelmediği için belli bir gelir kaybı olur. İşsizlik sigortası fonu, bu dönemdeki mali kaybın giderilmesine yardımcı olur. Çalışma akdinin devam etmediği süre boyunca gelen maaş maddi ihtiyaçların karşılanmasını sağlar. Bu sayede işsizliğin getirdiği ekonomik problemlerden belli bir ölçüde korunmak mümkündür.

İşsizlik sigortası, çalışılmayan süreçte psikolojik açıdan kişileri rahatlatır. Bu sigorta fonundan verilen maaş iş arama döneminde maddi durumlardan kaynaklanan stresin azalmasına yardımcı olur. Söz konusu ödenekten yararlanarak iş arama döneminde niteliklere ve kariyer hedeflerine daha uygun pozisyonları değerlendirmek de mümkündür.

Mesleki Eğitim ve Yeniden İstihdam: Kariyeri Yeniden Şekillendirme

Çalışma akdinin sonlanması, her ne kadar stresli bir süreç olsa da bazen bir fırsata dönüşebilir. Bir işten ayrılarak daha iyi ve yükselme olanağı bulunan bir kariyer fırsatı yakalamak mümkündür. Diğer yandan, bu fırsatları yakalayabilmek için maddi kaygılardan belli bir ölçüde arınmış olmak gerekir. İşsizlik sigortası veren bankaların sunduğu olanaklardan yararlanarak bu konuda avantaj sağlamak mümkündür.

İş arama süreçleri iyi yönetildiğinde yeni kariyer fırsatlarının kapılarını aralar. Bu dönemde mesleki eğitim programlarından yararlanmak iyi bir fikir olabilir. İşsizlik sigortası başvurusu yaparak elde ettiğiniz gelirin bir kısmını eğitim ve gelişim programlarına ayırarak kariyerinize odaklanabilirsiniz. Bu sayede öncekinden çok daha tatmin edici iş olanakları yakalayabilirsiniz.

Toplumsal Fırsatlar ve Dayanışma: Zor Zamanlarda Toplumsal Destek Sağlama

Finansal güvence sağlamak amacıyla yürürlüğe konan işsizlik sigortası aynı zamanda fırsat eşitliğine yardımcı olur. Bu sigortadan elde edilen maaş, işyeri arama sürecinde olan kişilerin hayata aktif bir biçimde katılmasını sağlar. Maddi zorlukların hafiflemesi, sosyal izolasyonu önler. Dolayısıyla bu sigorta, maddi gücün sürekliliğinin yanı sıra hayat standartlarının ve sosyal ilişkilerin de devamlılığına yardımcı olur.


İşsizlik Sigortası Başvuru Süreci Nasıldır?

İşsizlik sigortası alma şartlarını yerine getirdikten sonra bu olanaktan yararlanmak için başvuru yapmak gerekir. Çalışma sürenizin ve prim ödeme durumunuzun sigortadan yararlanmaya uygun olması hâlinde tarafınıza maaş sağlanır. Başvuru sürecinin işleyişi aşağıdaki gibidir.

İşsizlik Sigortasına Başvururken Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çalışma akdinin sonlanmasından sonraki 30 gün içinde İŞKUR’a giderek veya e-devlet işsizlik sigortası başvurusu yaparak maaş hakkı elde edebilirsiniz. Bu hakkı kazanmak için gereken belgeleri eksiksiz bir biçimde teslim etmeniz gerekir. Başvuru sürecinde tarafınızdan talep edilecek olan belgeler şunlardır:

● İşten ayrılış bildirgesi

● İşsizlik maaşı dilekçesi

● İşsizlik maaşı başvuru formu

● Nüfus cüzdanı

Yukarıdaki belgeleri tamamladıktan sonra İŞKUR’un resmî web sitesi üzerinden veya en yakın şubesinden başvuru yapabilirsiniz. Ayrılış bildirgesi ve başvuru formunu da aynı şekilde e-Devlet’ten edinebilirsiniz.

İşsizlik Sigortasından Faydalanma Şartları Nelerdir?

İş akdinin sonlanması, işsizlik maaşından yararlanmak için tek başına yeterli değildir. Bu olanaktan yararlanmak için gereken bazı koşullar bulunur. 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu uyarınca belirlenen koşullar şunlardır:

● Kendi istek veya kusuru dışında bir sebeple işsiz kalmış olmak

● Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün çalışıyor olmak

● Hizmet akdinin sona erişinden önceki üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemek

İşsizlik sigortası hak kazanma şartları arasında yukarıdakilere ek olarak başka bir süre sınırı da mevcuttur. Bu olanaktan yararlanmak için hizmet akdinin sonlanmasın sonraki 30 gün içinde başvuru yapmak gerekir. Başvurular değerlendirildikten sonra yeterli prim gününe sahip olan kişilere ödeme yapılır.


İşsizlik Sigortasından Alınan Yardımın Süresi ve Miktarı Ne Kadardır?

Devlete bağlı veya özel işsizlik sigortasından belli bir miktar maaş alarak yararlanabilirsiniz. Bu maaşın miktarı ve süresi kanunlarla belirlenmiştir. Söz konusu ödenekten yararlanmak için gereken koşullar aşağıdaki gibidir.

Yardım Miktarının Hesaplanması Nasıl Yapılır?

işsizlik sigortası hesaplama işlemi brüt asgari ücret esas alınarak yapılır. Bu hesaplamada söz konusu kazancın %40’ı dikkate alınır. Günlük maaş tutarı bahsedilen orana göre verilir. Örnek olarak, 2023 yılı brüt asgari ücret tutar 13 bin 413 TL’dir. İşsizlik ödeneği bu rakamın %40’ı tutarında yani 5.365,80 TL olarak belirlenir.

İşsizlik sigortası yapan şirketler, yukarıda bahsedilen asgari tutara ek olarak destek sunabilir. Bu destek, brüt ücretin %80’i kadar olabilir. Bu hesaplamaya göre işsizlik desteği 2023 yılı rakamlarına göre 10 bin 650 TL’ye kadar çıkabilir.

Ne Kadar Süreyle Destek Alabilirsiniz?

Ödenek alınacak süreler, prim ödenen günlere göre belirlenir. Gün sayısı ne kadar fazlaysa maaş alınan süre o kadar yüksek olur. Yukarıda bahsedilen kanuna göre prim sayısı esasıyla belirlenen işsizlik sigortası maaş süreleri şunlardır;

● 600 gün çalışan kişiler 180 gün

● 900 gün çalışan kişiler 240 gün

● 1080 gün çalışan kişiler 300 gün

Yukarıda bahsedilen prim günleri, sigorta girişinden değil iş akdinin başlangıcından itibaren hesaplanır. Örneğin toplam iş süreniz 600 günse fakat bunlar farklı şirketlerde çalıştığınız günlerin toplamıysa işsizlik sigortasından yararlanamayabilirsiniz. Söz konusu primlerin aynı iş yerinde çalışırken ödenmiş olması gerekir.

Hangi Durumlarda İşsizlik Sigortası Yardımı Kesilir?

Yukarıda bahsedilen kanun uyarınca, işsizlik maaşı süresi dolmadan sigortalı bir işe başlayan kişinin maaşı kesilir. Diğer yandan bu olanaktan yararlanan kişilerin İŞKUR tarafından verilen eğitimlere katılması gerekir. Kurum tarafından önerilen işleri haklı bir nedene dayanmaksızın reddeden kişilerin aylığı kesilebilir. Ayrıca kişinin maaş aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalışması da kesintiye sebep olur.


İşsizlik Sigortası Emeklilik Yaşını ve Primini Etkiler mi?

İşsizlik maaşı alırken sağlık sigortasından yararlanmak mümkündür. Kişi, maaştan yararlandığı süre boyunca 60/e kapsamında sigortalı olabilir. Diğer yandan bu sigorta fonundan kişiye emeklilik ödemesi de yapılır. Prim ödenen süreler emeklilik hesabında dikkate alınır. Dolayısıyla emeklilik koşullarını belirler.

Kendinizi işsiz kalma riskine karşı korumak ve böyle durumlarda ekonomik refahınızı güvenceye almak için Burgan Bank sigorta çeşitleri arasında yer alan işsizlik güvencesinden yararlanabilirsiniz. Banka işsizlik sigortası şartlarını yerine getirerek primlerinizi düzenli ödediğiniz takdirde olası bir iş feshi durumunda maaş almaya devam edebilirsiniz. Bu olanaktan yararlanmak için Burgan Bank ile hemen iletişime geçebilirsiniz.


Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir?

ON’u indirerek, şubeye gitmeden kazanmaya başlayın!

Hesap Aç