Nakit Avans ve Kredi Arasındaki Fark Nedir? | On Mobil

Nakit Avans ve Kredi Arasındaki Fark Nedir? | On Mobil Altın Yatırımı Nedir? Hisse Senedi Nedir? Devalüasyon Nedir? Arbitraj Nedir? Depozito Nedir? Faaliyet Belgesi Nedir? E Pin Nedir? Finansal Okuryazarlık Nedir? Findeks Kredi Notu Nedir? Emekli Maaşı Hesaplanırken Neler Dikkate Alınır? Ciro Nedir? Tevkifatlı Fatura Nedir? e-Fatura Nedir? Konut Sigortası Nedir? Anonim Şirket Nedir? İşsizlik Sigortası Nedir? Kapora Nedir? Paranızı Değerlendiren Mevduat Hesabı Nedir? Resesyon Nedir? Provizyon Nedir? Tapu Nedir ve Neden Önemlidir? Cari Açık Nedir? Broker Nedir? Ne İş Yapar? | ON Dijital Bankacılık İndikatör Nedir? Ne İşe Yarar? | ON Dijital Bankacılık DAX Nedir? DAX40 Endeksi Nedir? | ON Dijital Bankacılık Bilanço Nedir? Nasıl Hazırlanır? | ON Dijital Bankacılık Pasif Gelir Nedir? | ON Dijital Bankacılık Volatilite Nedir? Nasıl Ölçülür? | ON Dijital Bankacılık Konsolidasyon Yöntemleri ve Önemi | ON Dijital Bankacılık Tahvil Nedir? Ne İşe Yarar? | ON Dijital Bankacılık Borsada Açığa Satış Nedir?| On Mobil IBAN Numarası Nedir? IBAN Numarası Kaç Haneli Olur? | On Mobil Halka Arz Nedir? Halka Arz Hisseleri Nasıl Alınır? Debit Kart Nedir? Debit Mastercard Ne Demek? Kripto Para Nedir? Sanal Para Birimleri Nelerdir? ABD Dolar Endeksi (DXY) Nedir? Nasıl Hesaplanır? CDS Nedir? CDS Risk Primi Nasıl Hesaplanır? | On Mobil Kira Artışı Neye Göre Yapılır? Nasıl Hesaplanır? Hasarlı ve Yırtık Para Değişimi Nasıl Yapılır? Temettü Nedir? Hedge nedir? Araçlarda Benzin Tasarrufu Nasıl Yapılır? Akaryakıt Fiyatları Neye Göre Belirlenir? Temerrüt nedir? Nominal Değer Nedir? Emtia Nedir? Emtia Yatırımı Nasıl Yapılır? Eurobond Nedir? Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır? SWIFT Nedir? Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır Ve Nasıl Ödenir? Sanal Kart Nedir? Nasıl Oluşturulur? Big Mac Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır? 50/30/20 Kuralı Nedir? Bütçe Yönetiminde Ne İşe Yarar? Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir? Rayiç Bedel Nedir? Nasıl Hesaplanır? Kredi Notu Nasıl Yükselir? Yatırım Fonu Türleri Kredi Notu Nedir? Enflasyon Nedir?

Nakit Avans ve Kredi Arasındaki Fark Nedir? | On Mobil

Nakit Avans ve Kredi Arasındaki Fark Nedir? | On Mobil

Günlük ihtiyaçlarınız veya uzun vadeli planlarınız için nakde ihtiyacınız olabilir. Böyle durumlarda bankaların sunduğu avans ve finansman olanaklarından yararlanabilirsiniz. Söz konusu olanaklar arasında kullanım koşulları, nakit miktarı ve geri ödeme gibi konularda bazı farklılıklar bulunur. Sizler için hazırlanan bu yazıyı okuyarak nakit avans ve kredi arasındaki farklar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İhtiyaçları Karşılamaya Yardımcı Nakit Avans ve Kredi Arasındaki Başlıca Farklar Nelerdir?

Finansman ihtiyaçlarınızı karşılarken nakit avans ve kredi arasındaki farklara dikkat etmeniz gerekir. Bu farklılıkları inceleyerek geri ödeme olanakları ve nakit kullanımı gibi konularda tam ihtiyacınız olan opsiyondan yararlanabilirsiniz. Söz konusu hizmetler arasında ön plana çıkan başlıca farklılıklar şunlardır:

Maliyet ve Faiz Oranları
Maliyet ile faiz olanakları nakit avans ve kredi arasındaki farklardan biridir. İhtiyaç kredilerinde genellikle uzun vadeli bir ödeme planı söz konusudur. Söz konusu finansman modelinde faizler aylık olarak işler. Borcu vade gününden erken kapatarak daha düşük farklarla ödeme yapmak ve maliyetleri düşürmek mümkündür.
Nakit avans, faizin günlük olarak işlediği bir finansman modelidir. Bu uygulamada ödeme yapılmayan her gün için maliyet artışı söz konusudur. Dolayısıyla uzun vadeli ihtiyaçlar söz konusu olduğunda kredi almak daha avantajlıdır. Nakit avans, acil olarak nakite ihtiyaç duyulan durumlarda bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Kullanılabilirlik ve Erişim Kolaylığı
Bankaların sunduğu kredi ve finansman olanaklarından yararlanmak için iyi bir kredi notu gerekir. Bu koşul, her iki hizmet için de geçerlidir. Diğer yandan nakit avans ve kredi arasındaki farklar arasında erişim kolaylığı bakımından bazı nüanslar bulunur. Avans, kredi kartı limiti dâhilinde çekilir. Aksi bir durum söz konusu olmadığı sürece bu hizmetten istediğiniz her an yararlanabilirsiniz.

Kredi ürünlerinde nakit avansın aksine detaylı bir değerlendirme söz konusudur. Bankalar, uzun vadeli finansman sağlarken müşteriden geri ödeme taahhüdü ister. Bu taahhüt kapsamında gelir belgesi, maaş bordrosu, kefil veya teminat gibi koşullar söz konusu olabilir. Nakit avans, herhangi bir ATM’den veya mobil şubeden çekilebilirken kredilerde uzun bir değerlendirme süreci olabilir.

Ödeme Planları ve Süreleri
Krediler, uzun değerlendirme sürecine sahip olmanın yanı sıra ödeme planı açısından da avantajlıdır. Söz konusu finansman ürünlerinde genellikle yıllara bölünen ve aylık taksitlerle yapılandırılan bir ödeme planı bulunur. Bu olanaktan yararlanarak söz konusu borcu uygun bir yapılandırmayla kapatmak mümkündür.
Nakit avans, kısa vadeli ihtiyaçları karşılamak için verilen bir hizmettir. Bu sebepten ötürü söz konusu finansman olanağında daha kısa sürede ödeme yapmak gerekir. Geri ödeme tarihleri, avans oranına göre değişiklik gösterebilir. Diğer yandan bahsedilen tutar kredi kartı borcuna yansır. Borcun ödenmemesi durumunda kredi kartının kullanımı banka tarafından durdurulabilir.

Limitler ve Miktarlar
Kullanılan finansman miktarı, nakit avans ve kredi arasındaki farklar arasında ön plana çıkan nüanslardan biridir. Nakit avansta genellikle düşük limitler söz konusudur. Bu hizmette çekilebilen para miktarı gündelik ihtiyaçları karşılamak için yeterli olabilir. Yukarıda bahsedildiği gibi ATM veya internet bankacılığı üzerinden verilen avanslar genellikle kredi kartının nakit avans limitiyle sınırlandırılır.

Kredilerde nakit avans seçeneğine göre yüksek miktarlar söz konusudur. Kullanılan miktar, ihtiyaçlara göre esnek bir biçimde ayarlanabilir. Söz konusu oran, müşterinin banka hesabında bulunan toplam varlıkların üzerinde de olabilir. Aylık geliriniz kredi taksitlerini karşılayabilecek düzeydeyse ve bankaya güven veren bir puana sahipseniz bahsedilen hizmetten yüksek limitlerle yararlanabilirsiniz.

Nakit Avans ve Kredi Arasındaki Farklar: Her İki Seçeneğin Avantajları ve Dezavantajları

Her finansman ürününün kendine özgü avantaj ve dezavantajları vardır. Uzun vadeli finansman ihtiyacının karşılanması kredi avantajları arasında ön plana çıkar. Bankaların sunduğu olanaklardan yararlanarak alışveriş, taşınma, tatil gibi gereksinimleriniz için gereken nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Krediler, uzun vadeli ödeme olanaklarıyla ön plana çıkar. Aylık gelirinizin bir kısmını taksitlere ayırarak borcunuzu belli bir plan dâhilinde kapatabilirsiniz.

Kredi almanın avantajlarının yanı sıra dezavantajları da bulunur. Taksit sayısı arttıkça ana paraya vade farkı eklenir. Uzun süreli taksitlerle uygun bir ödeme planına sahip olmak mümkündür ancak alınan kredinin üzerinde ödenen miktar belirlenmelidir. Diğer yandan taksitlerin zamanında ödenmemesi kredi puanınızın düşmesine sebep olur. Bu durumda bankaların sunduğu diğer olanaklardan yararlanmanız zorlaşabilir.

Acil para ihtiyacınız varsa nakit avans avantajlı bir seçenektir. Kredi kartı kullanıyorsanız ve taksitlerinizi düzenli ödüyorsanız bu olanaktan yararlanabilirsiniz. Bu hizmet, ihtiyaç kredilerinden yararlanmadan veya borç almadan nakit ihtiyacınızı çözmenize yardımcı olur. Söz konusu uygulamanın bir diğer avantajı da kullanım kolaylığıdır. İhtiyaç duyduğunuz avansı bankanızın anlaşmalı ATM’lerinden kolaylıkla çekebilirsiniz.

Faiz oranları kredi kartı nakit avans sisteminin en büyük dezavantajları arasındadır. Söz konusu uygulama, acil para ihtiyacı için yapılandırılmıştır. Bu sebepten ötürü, ödeme planları kısa vadelidir. Örnek olarak ayın 15’inde çektiğiniz avansı sonraki ay başında maaşınızı aldığınız zaman ödemek iyi bir fikir olabilir. Borcunuzu iki ya da üç ay sonra ödediğinizde ise ana paraya ek olarak yüksek miktarda faiz çıkabilir.


Nakit Avans ve Kredi Başvurusu Süreçleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Nakit avans ve kredi arasındaki farklar arasında dikkat çeken bir diğer husus da başvuru süreçleridir. Faizli ya da faizsiz nakit avans başvurusunu hızlı bi biçimde yapmak mümkündür. Bu başvuru, internet şubesi ya da ATM üzerinden yapılabilir. Söz konusu finansman ürününün onay/ret süreleri de oldukça kısadır. Kredi talebini de aynı şekilde mobil uygulamadan ya da internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Diğer yandan, bu hizmetin onayı uzun sürebilir ve banka, müşteriden bazı ek belgeler talep edebilir.

Uzun Vadeli ve Kısa Vadeli Durumlar için Hangisi Daha Uygundur?

Bankaların sunduğu finansman olanaklarından yararlanırken ihtiyaçlarınıza uygun çözümleri tercih etmeniz önemlidir. Nakit avans ve kredi arasındaki farklar, söz konusu ürünlerin çeşitli durumlarda daha uygun olmasını sağlar. Dolayısıyla, acil para ihtiyacı ve büyük yatırımlar için tercih etmeniz gereken ürünler farklıdır.

Acil Durumlar ve Beklenmedik Giderler için Seçenekler

Nakit avans, beklenmedik giderler için iyi bir seçenektir. Bu hizmetten yararlanarak ihtiyaçlarınıza yönelik hızlı bir çözüm üretebilirsiniz. Örnek olarak; acilen nakde ihtiyacınız varsa bankanızın anlaşmalı olduğu ATM’lerden günün her saatinde çekim yapabilirsiniz. Uygun yapılandırmayla ödeyebileceğiniz bir finansman arayışındaysanız taksitli nakit avans seçeneğini değerlendirebilirsiniz.


Büyük Harcamalar ve Yatırımlar için Seçenekler

Uzun vadeli bir yatırım planlıyorsanız veya genel ihtiyaçlarınızı karşılamak için nakit gereksinimiz varsa kredi başvurusu yapmak iyi bir seçenektir. Bu finansman ürünü, ihtiyacınızı düşük faiz oranları ve uzun süreli geri ödeme olanaklarıyla karşılamanızı sağlar. Gereksinim duyduğunuz miktarı çektikten sonra aylık gelirinize göre bir ödeme planı belirleyebilirsiniz. Bu sayede yatırımlarınız ve ihtiyaçlarınız için gereken kaynağı edinebilir, maddi açıdan zorlanmadan geri ödeyebilirsiniz.

Nakit Akışını Yönetirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük veya uzun süreli ihtiyaçlarınız dâhilinde nakit avansa ya da krediye gereksiniminiz olabilir. Her iki ürünü kullanırken de geri ödemeleri planlamanız gerekir. Bahsedilen hizmetler doğrudan kredi notunuzu etkiler. Bu ürünleri belli bir plan dâhilinde kullanarak bankaların sunduğu finansman olanaklarından yararlanmaya devam edebilirsiniz. Nakit avans hesaplama gibi işlemler yaparak finansman kaynaklarınızı ve borçlanmalarınızı etkin bir biçimde yönetebilirsiniz.

Burgan Bank, finansman ürünleriyle nakit ihtiyaçlarınızın giderilmesini sağlar. Uygun faizlerle yapılandırılan krediler ve hızlı nakit avans olanaklarından yararlanarak gereksinimlerinizi karşılayabilirsiniz. Nakit ihtiyacınız varsa Burgan Bank’a hemen başvurabilirsiniz.


Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir?

ON’u indirerek, şubeye gitmeden kazanmaya başlayın!

Hesap Aç