Hakkımızda

Hakkımızda

Hakkımızda

Burgan Bank Türkiye

1989 yılında Tekfen Yatırım Finansman Bankası A.Ş. adıyla kurulan Banka, kısa sürede kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı alanlarında sektörün önde gelen bankaları arasında yerini almıştır. 2001 yılında büyüme planları ve ticari bankacılık alanındaki birikimlerini aktarma kararıyla Bank Ekspresi bünyesine katmıştır. 2007 yılında Tekfen Grubu, Eurobank EFG ile ortaklığa gitmiş, Eurobank Tekfen A.Ş. adıyla faaliyetlerine devam etmiştir.

Burgan Bank, 21 Aralık 2012 tarihinde, Eurobank ve Tekfen Holding’e ait olan hisseleri satın alarak %99,26 payla ana hissedar olmuş, 28 Ocak 2013 tarihinden itibaren Banka’nın unvanı Burgan Bank A.Ş. olarak değişmiştir.

Burgan Bank, Türkiye’de 14 ilde önemli sanayi ve ticaret bölgelerine yayılmış 31 şubesiyle, müşterilerinin «çözüm ortağı» olarak hizmet sunmaktadır. Doğruluk ve güvenilirlik başta olmak üzere, bankacılık etik ilkelerine bağlı olarak faaliyetlerini sürdürürken istikrarı ve kaliteyi ön planda tutarak, müşterileriyle uzun soluklu ilişkiler kurmayı hedeflemektedir.

Burgan Bank Türkiye, dünyanın yükselen merkezi MENA bölgesini yakından tanıyan ve dinamiklerini iyi bilen ana hissedarı ile birlikte müşteri hedeflerini bankacılık faaliyetlerinin merkezine koyarak "size odaklı bankacılık anlayışı" ile hareket etmektedir. Kurumsal, ticari, perakende bankacılık segmentlerinde geniş bir müşteri kitlesi bulunan Banka, Burgan Leasing ve Burgan Yatırım iştirakleri ile de sinerjik bir işbirliği içinde hizmet vermektedir.

Vizyon ve Misyon

Vizyon

Finansal hizmetler sektöründe en iyi uygulamaları, yenilikçiliği ve paydaşlarına değer katan hizmetleri sürekli hayata geçirerek, kendi sınıfında Türkiye'nin en iyi hizmet sağlayıcısı olmak.

Misyon

Burgan Bank, güven ve dürüstlük üzerine inşa edilmiş ilişkiler kapsamında, uzman finansal ve yatırım çözümleri sunarak işinizin ve şahsi varlığınızın büyümesine yardım eden finansal iş ortağınızdır.

Hedefler

Faaliyetlerini müşteri memnuniyeti, operasyonel ve teknolojik yetkinlik ve insan kaynağının gelişimi temelleri üzerinde inşa eden Burgan Bank, tüm paydaşları (müşterileri, çalışanları ve hissedarları) için ürettiği değeri en yüksek seviyeye ulaştırmayı hedefler. Paydaşlarımız için yarattığımız bu değerin; tutarlı, büyüme odaklı ve kurumsal yönetim çerçevesi dahilinde üretilmiş olması esastır.

Değerlerimiz

Biz Olmak

 • Burgan ailesi olarak birbirimize destek oluruz.
 • Uyum içerisinde çalışırız.
 • Birbirimizin görüşlerini dinler; farklı fikirlere saygı duyarız.
 • Birbirimize karşı açık davranırız; hakkaniyet prensibiyle hareket ederiz.

Dinamizim

 • Değişimi fırsat olarak görürüz; değişen şartlara hızla uyum sağlarız.
 • Hayata hızlı geçirilebilecek kararlar alırız; yaratıcı ve pratik çözümler üretiriz.
 • Alternatif bakış açılarıyla işimizde fark yaratırız.

Kazanmak

 • Hedef odaklı hareket eder; zorlayıcı hedefler belirleriz.
 • Daha iyiye ulaşmak için çaba gösterir, engeller karşısında pes etmeyiz.
 • Başarı için gösterilen içten çabayı her zaman takdir ederiz.
 • Hedeflerimize ulaşırken sahip olduğumuz kaynakları verimli kullanırız.

Burgan Bank Grubu Hakkında

1977 yılında kurulan Burgan Bank, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (GCC) ve Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye (MENAT) bölgesinin önde gelen holdinglerinden biri olan Kuwait Projects Company (KIPCO) iştirakidir. Burgan Bank Kuveyt, GCC ve MENAT bölgelerinde faaliyet gösteren en genç geleneksel bankadır. Banka, geniş kurumsal portföyü, büyüyen perakende varlığı ve odak noktasına koyduğu özel bankacılık ve varlık yönetimi ürünleriyle çok çeşitli bir hizmet yelpazesi sunmaktadır.

Burgan Bank'ın uluslararası alanda çoğunluk hissesine sahip olduğu iştirakleri arasında Gulf Bank Cezayir - AGB (Cezayir), Tunis International Bank - TIS (Tunus) ve hisselerinin tamamına sahip olduğu Burgan Bank Türkiye -BBT (Türkiye) ile Burgan Financial Services Limited – BBFS (BAE) çatısı altında bir temsilcilik ofisi bulunmaktadır. BBFS, Dubai Uluslararası Finans Merkezi'nde (DIFC) yer almakta olup Burgan Bank Grubu müşterilerine hizmet vermektedir. Burgan Bank Kuveyt (BBK) ve iştirakleri, Burgan Bank Grubu olarak adlandırılmaktadır.

Burgan Bank Grubu, ana faaliyet alanlarında istikrarlı bir performans sağlayacak sağlam büyüme stratejisine devam ederken, güçlü bir risk yönetimi anlayışı ile verimlilik ve getirilerini en iyi şekilde yönetmeyi ve geliştirmeyi sürdürmektedir.

Burgan Bank’ın sahip olduğu Uluslararası Standart Sertifikaları, bankanın en yüksek uluslararası standartlara istikrarlı uyumu, bankacılık hizmetlerinin kalitesini iyileştirme ve müşterilerinin bankacılık deneyimini geliştirme konularındaki kararlılığını teyit etmektedir:

 • ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi
 • ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi
 • ISO 20000:2018 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi

Organizasyon Yapımız

Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu BaşkanıE.Hakan Eminsoy
Yönetim Kurulu Başkan VekiliAbdelkarim A.S. Kabariti
Yönetim Kurulu ÜyesiKhaled F.A.O. Alzouman
​Yönetim Kurulu ÜyesiMehmet Alev Göçmez
Yönetim Kurulu ÜyesiHasan Kılıç
Yönetim Kurulu ÜyesiMohammad M.A.H.S. Almael
Yönetim Kurulu ÜyesiFadhil M.GH.A. Abdullah
Yönetim Kurulu ÜyesiMoustapha Chami
Yönetim Kurulu Üyesi,Genel MüdürA. Murat Dinç

Üst Yönetim

Yönetim Kurulu Üyesi, Genel MüdürA. Murat Dinç
Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı
Darço Akkaranfil
Birikim Yönetimi Genel Müdür YardımcısıAslı Koçer
Dijital Bankacılık Genel Müdür YardımcısıHalil Özcan
İç Sistemler Genel Müdür YardımcısıCihan Vural
İnsan Kaynakları, Organizasyon ve Kurumsal İletişim Genel Müdür YardımcısıLevent Ergin
Krediler Genel Müdür YardımcısıYener Yazlalı
Krediler İzleme ve Yasal Takip Genel Müdür Yardımcısı
Banu Ertürk
Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür YardımcısıKerem Sözügüzel
Mali İşler Genel Müdür YardımcısıZeynep Bozkurt
Operasyon ve Yönetim Hizmetleri Genel Müdür YardımcısıEsra Aydın
Hazine, Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Genel Müdür YardımcısıErdal Arda Türerer
Risk Yönetimi Genel Müdür YardımcısıTuba Onay Ergelen
Perakende Krediler Grup BaşkanıTangül Koçer

Bankacılık Etik İlkeleri

Burgan Bank, Tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması , mali piyasalarda güven ve istikrarın sağlanması, ekonomik kalkınmanın gereklerini de dikkate alarak, mevduat ve kredi sistemlerinin etkin şekilde çalışmasının sağlanması ekonomide önemli zararlar doğurabilecek işlem ve uygulamaların önlenmesinin yanı sıra toplumsal yararın gözetilmesi ve çevrenin korunması amacıyla aşağıda belirtilen genel ilkeler doğrultusunda faaliyet göstermektedir.
 • Dürüstlük
 • Tarafsızlık
 • Güvenirlilik
 • Saydamlık
 • Toplumsal yararın gözetilmesi ve çevreye saygı
 • Kara paranın aklanması ile mücadele
 • Bankalararası bilgi alışverişi , personel hareketleri ve rekabette ilkeli davranmak.
 • Müşteri ilişkilerinde , bilgilendirme, hizmet kalitesi güvenlik konularında gerekli hassasiyeti göstermek ve müşteri şikayetlerini anında değerlendirmek.
 • Çalışanlarını bankacılığın saygınlığını koruyacak, görevlerinin gerektirdiği bilgi , birikim ve sorumluluk duygusuna sahip kişilerden oluşturmak
 • Kamu kurum ve kuruluşları ile ilişkilerinde dürüstlük ve saydamlık ilkeleri doğrultusunda hareket etmek.

Bağlı Ortaklıklarımız

Ticaret UnvanıBankanın Payı (%)
Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş.100,00%
Burgan Finansal Kiralama A.Ş. 99,99%

Pay Sahiplerimiz

Pay SahibiPay TutarıPay Oranı (%)
Burgan Bank K.P.S.C.1.446.061.451,98 TL47,41%
Al Rawabi United Holding K.S.C.C.1.586.000.000,00 TL52%
Diğer17.938.548,02 TL0,59%
Toplam3.050.000.000,00 TL100,00%


Hesap Muhabirlerimiz

Döviz CinsiBanka Adı
EURDeutsche Bank AG, Frankfurt, DEUTDEFF
(TÜM HAZİNE İŞLEMLERİ)
Commerzbank, Frankfurt, COBADEFF
USDJPMorgan Chase Banka NA, New York, CHASUS33
(TÜM HAZİNE İŞLEMLERİ)
Citibank, New York, CITIUS33
AUDANZ Bank, Sidney, ANZBAU3M
CADBank of Montreal, Toronto, BOFMCAM2
CHFZuercher Kantonalbank, Zurich, ZKBKCHZZ
DKKDanske Bank, Copenhagen, DABADKKK
GBPBarclays Bank Plc, London, BARCGB22
Standard Chartered Bank Plc, London, SCBLGB2L
(TÜM HAZİNE İŞLEMLERİ)
JPYBank of Tokyo Mitsubishi, BOTKJPJT
NOKDNB Bank, Oslo, DNBANOKK
SEKDANSKE BANK, Stockholm, DABASESX
KWDBurgan Bank S.A.K., Kuwait
SARRiyad Bank, Riyadh, RIBLSARI


Risk Yönetimi

Bankacılık risk alımı gerektiren bir alan olduğundan bu riskin etkin şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Bankacılık faaliyeti açısından risk, bankanın zarara uğrama ihtimalini ifade eder. Risk Yönetimi bu zararın en aza indirgenmesi için gerekli tüm önleyici önlemleri almakla yükümlüdür. Risk yönetimi faaliyetleri; riskin belirlenmesi, ölçülmesi ve yönetilmesi süreçlerini içerir. Burgan Bank, Basel 2 kriterleri ile uyumlu etkin risk yönetimi politikaları uygulamaktadır.

Piyasa riski: Burgan Bank’ ın para ve sermaye piyasalarında yürüttüğü faaliyetlerden dolayı maruz kaldığı riskin ölçülmesinden sorumludur. Piyasa Riski Birimi faaliyetleri; anlaşılabilir risk profilinin oluşturulması, piyasa riskiyle ilgili araçların uygulanması ve riski azaltmaya ve kontrolleri geliştirmeye yönelik çalışmalardan oluşmaktadır.

Kredi Riski: Karşı tarafın kredi sözleşmesindeki yükümlülüklerini tam ve zamanında yerine getirmemesi nedeniyle meydana gelecek kayıp olasılığını ifade etmektedir. Kredi riski yönetimi faaliyetleri, Kredi Riski Birimi tarafından yürütülmektedir. Bu bağlamda, kredi riskinin ölçülmesi, yönetilmesi ve takibi için kredi portföyünün analiz edilmesi, portföyde oluşabilecek kayıplar ve bunların en aza indirilmesi ile ilgili çalışmalar yürütülmektedir.

Operasyonel risk: Operasyonel risklerin tanımlanması, değerlendirilmesi, izlenmesi, ölçülmesi, raporlanması ve sonuç olarak da azaltılmasına ilişkin faaliyetleri kapsamaktadır. Bu kapsamda insan, süreç, sistem hataları ve harici olaylar dikkate alınmakta ve operasyonel risk düzeyini etkileyen iç ve dış faktörler sürekli olarak gözden geçirilmektedir.